Tunel pod Alpami zablokowany. Czas podróży wydłużony
Podróże kolejowe przez malownicze Alpy Szwajcarskie przez najbliższe miesiące będą trwały dłużej. Przyczyną jest zamknięcie tunelu Gotthard Base po poważnym wypadku, do którego doszło 10 sierpnia. Tunel o długości imponujących 57 km, jest ważnym połączeniem między północną a południową częścią Europy.
Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu, 10 sierpnia, kiedy to pociąg towarowy wykoleił się, uszkadzając znaczną część torów kolejowych i powodując zamknięcie tunelu. Szwajcarski narodowy przewoźnik kolejowy SBB ogłosił w oficjalnym oświadczeniu, że tunel Gotthard Base (tunel bazowy Świętego Gotarda) będzie częściowo dostępny ponownie od 23 sierpnia. Niemniej jednak ze względu na zmniejszoną pojemność, podróże pociągami pasażerskimi będą obecnie kierowane na alternatywną trasę, co może wydłużyć czas podróży nawet o dwie godziny. Ten stan może potrwać nawet do pierwszych miesięcy 2024 r.
"W międzyczasie pociągi pasażerskie będą kierowane na trasę panoramiczną" - podkreśliło w oświadczeniu SBB. "Czas podróży jest wydłużony o 60 minut w ruchu krajowym i od 60 do 120 minut w ruchu międzynarodowym."
Tunel Gotthard Base, otwarty w 2016 r. po wieloletnich pracach konstrukcyjnych, stał się nie tylko kluczowym połączeniem kolejowym, ale również atrakcją dla entuzjastów podróży koleją. Jego głębokość, prawie 1,5 mili pod powierzchnią ziemi, oraz długość przyciągają podróżnych z całego świata. Jest to jak do tej pory najdłuższy tunel świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piramidy na Kujawach. Od egipskich są starsze o tysiąc lat
Przejazd jedną stroną
Obecne wydarzenia wpłynęły na normalny przebieg podróży kolejowych. Choć jedna z dwóch linii kolejowych przez góry pozostała nienaruszona, konieczność ograniczenia ruchu w tunelu spowodowała skierowanie pociągów pasażerskich na malowniczą, ale dłuższą trasę. SBB zapewniło, że badane jest, czy możliwy będzie bezpieczny przejazd pasażerów przy jednej działającej linii, ale na dziś ta strona tunelu pozostaje zamknięta dla ruchu pasażerskiego.
Vincent Ducrot, dyrektor generalny SBB, na konferencji prasowej wyraził zdziwienie związane z tym wypadkiem, biorąc pod uwagę, że Gotthard Base Tunnel uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Mimo braku ofiar śmiertelnych, straty materialne były znaczne.
Obecnie śledczy kolejowi pracują nad ustaleniem przyczyn wypadku. SBB podkreśliło swoje zaangażowanie w przywrócenie normalnego ruchu kolejowego przez tunel Gotthard Base i przeprosiło podróżnych za utrudnienia.
Źródło: cnn