Tunel pod Stonehenge? "Międzynarodowa kompromitacja"
Stonehenge, czyli jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, może wkrótce zniknąć z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko przez to, że rząd brytyjski planuje pod nią wielką inwestycję.
Już od kilku lat mówi się o planach na budowę tunelu drogowego pod Stonehenge. W ostatnim czasie o tym temacie ponownie zrobiło się głośno.
Wielkie plany i wielkie kontrowersje
W lutym 2024 r. sędzia Sądu Najwyższego Anglii odrzucił skargę przeciwko planom budowy tunelu drogowego pod obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO w Wiltshire. Po tej decyzji o jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów budowlanych zrobiło się jeszcze głośniej.
- To był czarny dzień dla Wielkiej Brytanii - powiedział John Adams, przewodniczący grupy Stonehenge Alliance, która prowadzi kampanię przeciwko budowie tunelu, cytowany przez BBC. - Wyobraźcie sobie, co by było, gdybyśmy usłyszeli, że zamierzają zbudować obwodnicę nad egipskimi piramidami? Pomyślelibyśmy, że to coś niewyobrażalnego, a tutaj dzieje się naprawdę - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ten kraj to niezwykły twór kulturowy. "Skomplikowane"
Brytyjska agencja National Highways twierdzi, że podziemny tunel zmniejszy korki na wiecznie zatłoczonej drodze A303, która przebiega przez Stonehenge i obecnie oferuje kierowcom słynny widok na budowle megalityczne. Według planów główna autostrada zostanie przeniesiona pod ziemię. Na powierzchni wciąż jednak zostanie publiczny pas drogowy otwarty dla pieszych, rowerzystów i jeźdźców konnych.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Sprzeciw UNESCO i archeologów
UNESCO jednoznacznie potępia ten plan i nie odpuszcza walki o słynny obiekt. Twierdzi, że jeśli inwestycja będzie zrealizowana, Stonehenge zostanie zniszczone, przez co trafi na listę obiektów zagrożonych, co jest pierwszym krokiem do pozbawienia statusu Światowego Dziedzictwa. - Tylko trzy miejsca Światowego Dziedzictwa zostały usunięte z listy, a Wielka Brytania ma już jedno - Liverpool, która straciła swój status w 2021 r. Gdyby Stonehenge również zostało usunięte z listy, byłaby to międzynarodowa kompromitacja - stwierdził kilka dni temu John Adams.
Ponadto budowie tunelu sprzeciwiają się archeolodzy. - Szacuje się, że pół miliona artefaktów zostanie usuniętych bez ewidencji i porzuconych w innym miejscu. Jest to nie tylko wielka strata dla nas, ale także dla archeologów, którzy mogą wykopać te artefakty w przyszłości i dokładnie zbadać - powiedział w wywiadzie opublikowanym przez BBC 10 kwietnia br., prof. Mike Parker Pearson, archeolog z University College London.
Źródło: BBC