Niezwykłe odkrycie archeologów. "Holenderskie Stonehenge"
Holenderscy archeolodzy odkryli w Tiel we wschodniej Holandii szczątki starożytnego sanktuarium sprzed czterech tysięcy lat. - Była to prawdopodobnie świątynia poświęcona słońcu - mówi kierownik badań Cristian van der Linde.
W holenderskich mediach aż zawrzało po archeologicznym odkryciu. Urząd miasta Tiel poinformował, że sanktuarium pochodzi sprzed czterech tys. lat. "Było prawdopodobnie używane przez 800 lat i miało wielkość od trzech do czterech boisk piłkarskich. Gromadzili się tam ludzie na ofiary, pogrzeby, przyjęcia i rytuały" - czytamy w komunikacie prasowym.
Wyjątkowe odkrycie
W starożytnym sanktuarium archeolodzy znaleźli szczątki około osiemdziesięciu osób, które zostały pochowane lub poddane kremacji oraz szereg innych znalezisk, np. grot włóczni z brązu, a także szklany koralik z Mezopotamii.
Według pracujących na miejscu badaczy sanktuarium składało się z kilku kopców, drewnianych słupów, cmentarzysk i "rytualnej" drogi. Na największym wzniesieniu znajdował się kalendarz słoneczny, który mógł służyć np. do wyznaczania dni żniw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ola pracuje na luksusowych jachtach. "Żyjemy w nierealnym świecie"
Największe wzgórze służyło również jako obserwatorium. "Jakaś osoba, na przykład kapłan lub kapłanka, stała na wzgórzu, które było płaskie na szczycie i na którym prawdopodobnie stał duży słup. Następnie kapłan obserwował położenie słońca ze stałego punktu słupa. Wokół wzgórza było więcej słupków jako znaczników. Pomagały one kapłanowi określić dokładną porę roku" – piszą w komunikacie prasowym.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nawiązania do kultowego miejsca
Badacze podkreślają, że znalezisko jest spektakularne i unikalne w skali światowej. Media już nawet piszą o "holenderskim Stonehenge", nawiązując do angielskiego zabytku z epoki kamienia, który znany jest na całym świecie. Co ciekawe, ta jedna z najpopularniejszych budowli megalitycznych w Europie od 1986 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródło: PAP/dailysabah.com