Turcja - wszystko, co musisz wiedzieć o tamtejszej kuchni

Turcja - wszystko, co musisz wiedzieć o tamtejszej kuchni
Źródło zdjęć: © flickr.com by jhritz, Licencja Creative Commons

Kuchnia turecka jest jedną z najsmaczniejszych na świecie. Łączy w sobie tradycje kulinarne różnych regionów Imperium osmańskiego, oferując tym samym wiele smaków i składników. Jest bogata w warzywa i przyprawy, a jej słodkie elementy ociekają miodem i bakaliami.

Kuchnia turecka jest jedną z najsmaczniejszych na świecie. Łączy w sobie tradycje kulinarne różnych regionów Imperium osmańskiego, oferując tym samym wiele smaków i składników. Jest bogata w warzywa i przyprawy, a jej słodkie elementy ociekają miodem i bakaliami.

Tureckie śniadanie jest proste, ale bardzo smaczne i sycące. Składa się zazwyczaj z serów (owczego podobnego do fety i żółtego owczego), miodu, oliwek i świeżego chleba. Często do tego zestawu dodawane jest masło oraz świeże pomidory i ogórki. Do pierwszego posiłku dnia podawana jest herbata (czyt. zdj. nr 5).

Co ciekawe w Turcjizupy jada się o każdej porze dnia. Na śniadanie warto spróbować _ yogurt corbasi _. Jest to zupa jogurtowa z ryżem i nasionami strączkowymi.

1 / 6

Turecka kuchnia - meze

Obraz
© flickr.com by David Jackmanson, Licencja Creative Commons

Główny posiłek dnia w Turcjirozpoczyna zazwyczaj od _ meze _, czyli przekąsek. Są to zazwyczaj wegetariańskie dania, zarówno ciepłe, jak i zimne.

Turcja - przykładowe meze:
_ Dolma * _ to określenie potraw faszerowanych. Najpopularniejsze są liście winogron (mini gołąbki), papryka i mule. Farsz składa się zazwyczaj z warzyw z przyprawami i ziołami, zdarzają się również propozycje mięsne.
_ *
Borek
_ to smażone w głębokim tłuszczu paszteciki z pikantnego ciasta wypełnione mięsem, szpinakiem lub serem.
_ Fasulye piyazi _ - sałatka z fasoli z oliwą i sokiem z cytryny, może być z dodatkiem ugotowanych na twardo jajek.
_ Kurczak po czerkiesku _ - mięso kurczaka pokrojone na wąskie paski w sosie z orzechów włoskich, czosnku i bułki.

_ Falafel * _- kulki z mocno przyprawionej mielonej ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu
_ *
Dipy
_ podawane do chleba, przystawek i dań głównych przyrządzane są na bazie jogurtu, podawane ze świeżym chlebem. Najpopularniejsze to _ patlican salatasi _ (puree z wędzonych bakłażanów), _ haydari _ (jogurt z miętą i czosnkiem) oraz _ tarama _ (pasta z ikry z dorsza).

2 / 6

Turecka kuchnia - dania główne

Obraz
© flickr.com by avlxyz, Licencja Creative Commons

Dania obiadowe i kolacje Turcy bardzo często przygotowują z mięsa z dodatkiem warzyw i bardzo dużej ilości przypraw. Tradycyjnym mięsem jest baranina, poza nią znajdziemy również potrawy z jagnięciny, drobiu (kurczak) oraz dania rybne. Częstym dodatkiem jest ryż. Wówczas danie nazywa się _ pilaw _.
Bardzo popularne są ryby. W czasie zimy jada się ryby tłuste, takie jak makrela czy sardele, a w innych porach roku dodatkowo okonie morskie, barweny, tuńczyki i wszystkie inne ryby Morza Śródziemnego.

Turcja - przykładowe potrawy obiadowe:
_ Hamsi pilavi - potrawa z sardeli oraz ryżu, podana z różnymi dodatkami.
Levrek pilakisi - gulasz z okonia morskiego, cebuli i kartofli z czosnkiem.
Firinda manti - małe pierożki z mięsnym farszem.
Karides guvec - zawiesista zupa z krewetek z papryką i pomidorami, posypana serem.
_ Przysmak sułtana _ - kulki puree z wędzonych bakłażanów i sera.
Karniayarik _ - połówki bakłażanów nadziewane mieloną jagnięciną z orzeszkami pinii i koryntkami.

3 / 6

Turecka kuchnia - kebab

Obraz
© flickr.com by Alex Kehr, Licencja Creative Commons

Tureckie jedzenie nieodłącznie kojarzy się z _ kebabem . Te dostępne w Polsce w budkach typu doner kebab są tylko namiastką tego, co można spróbować w Turcji.
Kebaby mogą być mięsne, rybne lub warzywne. Najpopularniejszy to znany w naszym kraju
doner - plastry upieczonego mięsa ukryte w chlebku pita, z sosem, warzywami i ...frytkami. Natomiast w większości tureckich barów czy restauracji znajdziemy też takie kebaby jak: sis _ (kostki mięsa upieczone na szpikulcu), _ adana _ (siekane mięso upieczone na szpikulcu) czy _ iskender _ lub _ bursa _ (mięso z rusztu, polane sosem pomidorowym i jogurtem).

4 / 6

Turecka kuchnia - kawa i herbata

Obraz
© flickr.com by quinn.anya, Licencja Creative Commons

Herbata jest najpopularniejszym napojem w Turcji. Bardzo słodki i gorący napar jest podawany w małych szklaneczkach w kształcie tulipanów. Poza czarną herbatą możemy również spróbować jabłkowych czy wiśniowych. Turcy częstują nią wszędzie: w sklepach, na bazarach, nawet w bankach czy urzędach. Wspólne wypicie czarki napoju jest nieodzownym elementem zakupów i nie należy się temu dziwić.

W godzinach popołudniowych przychodzi czas na turecką kawę. Jest ona podawana na trzy sposoby: słodka _ sekerli _, bez cukru _ sade _ i półsłodka _ orta _. Napój jest mocny i aromatyczny, podawany w małych filiżankach.

5 / 6

Tureckie słodycze - rachatłuki i chałwa

Obraz
© flickr.com by Goran Bogicevic, Licencja Creative Commons

Każdy, kto choć raz był w Grecji, na Bałkanach czy w Turcjispotkał się z tamtejszymi słodyczami. Charakteryzują je duża ilość miodu, bardzo słodkich syropów i bakali. Jada się je nie tylko jako deser, a przez cały dzień jako "normalny" posiłek. Najpopularniejsze tureckie słodycze to rachatłukum, baklava i chałwa.
_ Rachatłukum (tłum. ukojenie gardła) to tradycyjny smakołyk z obszaru Półwyspu Bałkańskiego i Bliskiego Wschodu. Występuje w postaci galaretek obtoczonych w cukrze pudrze, zwykle o smaku owocowym. Dość często rachatłukum nadaje się smak i aromat wodą różaną, wanilią lub miętą, a czasami dodaje się do nich bakalie.
Chałwa _ natomiast jest produkowana z karmelu oraz miazgi nasion oleistych. Istnieje wiele jej odmian. Turecką charakteryzuje wykorzystanie nasion sezamu do jej wytworzenia. Smakołyk ten pochodzi z Iranu, ale jest popularny w wielu rejonach świata, m.in. w zachodniej Azji, na Bałkanach i w krajach śródziemnomorskich.

6 / 6

Tureckie słodycze - baklava

Obraz
© flickr.com by balise42, Licencja Creative Commons

Na zakończenie tej kulinarnej podróży po Turcjizatrzymamy się jeszcze przy _ baklavie _. To potrawa z wyglądu zupełnie niepozorna, podawana zazwyczaj w postaci malutkich ciasteczek na jeden kęs.
Przygotowuje się ją z ciasta listkowego, w Polsce znanego pod grecką nazwą _ filo _. Przypomina ono nieco ciasto francuskie, jednak poszczególne warstwy są cieńsze i bardziej kruche. Płaty ciasta przekładane są warstwami pokrojonych orzechów i migdałów wymieszanych z miodem, a następnie zapiekane. Upieczony placek kroi się na małe kawałeczki, a następnie polewa lukrem lub syropem zrobionym z wody, cukru i soku cytrynowego i dekoruje posiekanymi orzeszkami pistacjowymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)