Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w Giżycku należy do najbardziej okazałych fortyfikacji szkoły pruskiej w Europie. Została zbudowana w latach 1843-1855.
Twierdza Boyen w Giżycku – podstawowe informacje
Twierdza Boyen jest zlokalizowana w zachodniej części Giżycka pomiędzy dwoma wielkimi jeziorami Kisajno i Niegocin w centralnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Do twierdzy można się dostać od strony Giżycka oraz Kętrzyna, a także poprzez cztery bramy wjazdowe: Giżycką, Kętrzyńską, Wodną i Prochową. W przeszłości twierdza pełniła funkcję obronną. Obecnie w twierdzy znajduje się muzeum oraz hostel dysponujący 8 pokojami (cena za noc wynosi 25 pln). Twierdza Boyen jest własnością miasta, a od 2008 roku głównym zarządcą twierdzy jest Giżyckie Centrum Kultury.
W Twierdzy Boyen odbywa się co roku najstarszy festiwal muzyki hip-hopowej w Polsce - Mazury Hip-Hop Festiwal.
Twierdza Boyen w Giżycku – budowa
Twierdza Boyen w Giżycku ma kształt gwiazdy. Pierwsze plany budowy Twierdzy Boyen pochodzą z 1818 roku. Plany odzwierciedlały doświadczenia generała von Grolmanna oraz generała von Boyena, którzy brali udział w wojnach napoleońskich. Ostateczna decyzja została podjęta 9. sierpnia 1841 roku. Projekt twierdzy narysował Johann Leopold. Kamień węgielny położono 4. września 1844 po wykopaniu studni i niwelacji terenu. Król Prus z dynastii Hohenzollernów Fryderyk Wilhelm nadał oficjalną nazwę twierdzy 24. grudnia 1946 roku. W twierdzy znajduje się 6 bastionów, które mają nazwy: Leopold, Ludwik, Herman (od imion Boyena), Recht (Prawo), Schwert (Miecz), Licht (Światło).
Twierdza Boyen w w Giżycku – historia
Twierdza Boyen usytuowana w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich stanowiła ważny element strategiczny ze względu na ukształtowanie terenu oraz wybudowane przed I wojną światową umocnień. Twierdza Boyen w Giżycku odegrała bardzo ważną rolę podczas bitwy pod Tannenbergiem (17 sierpnia – 2 września 1914 roku). W tym czasie w twierdzy stacjonowało ok. 4 tysięcy żołnierzy, którzy odrzucili propozycję kapitulacji zaproponowaną przez Rosjan. Okrążenie potrwało do 7 września, kiedy do twierdzy przybyła jednostka niemiecka.
Po I wojnie światowej twierdzę przekształcono w szpital. Natomiast przed II wojną światową w twierdzy stacjonowały jednostki niemieckie, które opuściły ją w styczniu 1945, poddając się bez walki. Wojska radzieckie oddały twierdzę Wojsku Polskiemu. W 1975 roku Twierdza Boyen została uznana za zabytek. Od lat 90. XX wieku twierdzę zaczęli odwiedzać turyści.
Twierdza Boyen w Giżycku – most obrotowy
Po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen znajduje się jedyny w Polsce most obrotowy obsługiwany ręcznie przez jednego człowieka. Most został wybudowany w 1860 roku, żeby umożliwić ludziom dostanie się z miasta do twierdzy i z powrotem. W trakcie otwierania, przęsło obraca się równolegle do nabrzeża, dzięki czemu umożliwiona jest żegluga, a co za tym idzie zostaje wstrzymany ruch kołowy. W czasie II wojny światowej Niemcy wysadzili most, który został następnie zrekonstruowany. W 1993 roku most przeszedł generalny remont.
Czas otwierania / zamykania mostu wynosi ok. 5 minut.
Twierdza Boyen w Giżycku – ciekawostki
- Twierdza Boyen w Giżycku leży na trasie Szlaku Nadbałtyckich Twierdz;
- Przy Twierdzy Boyen działa grupa motocyklowa „VBoyen” organizująca Zloty Motocyklowe w Twierdzy Boyen oraz klub płetwonurków „Płetwal”.
Czas lotu / jazdy samochodem | 3 h 36 min samochodem z Warszawy |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Godziny otwarcia | - kwiecień, październik - 9.00 - 17.00 |
Ceny biletów | - kwiecień, październik - bilet normalny - 10 zł, bilet ulgowy - 5 zł; |
Orientacyjna odległość | 257 km od Warszawy |
Komentarze