Ukraina - lotnisko w Doniecku wczoraj i dziś
Porty lotnicze to dla wielu osób magiczne miejsca - tu mają początek urlopy, podróże biznesowe czy wielkie wyprawy. Wiele z nich nie spełnia już swoich funkcji - opuszczone, zapomniane, zbudowane "do połowy" czy przekształcone w parki rozrywki stanowią fragment krajobrazu miejskich aglomeracji. W czasie wojny lotniska jako pierwsze zostają "unieszkodliwione", a przejęcie nad nimi kontroli stanowi główny cel ataku sił wroga. Tak stało się w Doniecku.
Porty lotnicze to dla wielu osób magiczne miejsca - tu mają początek urlopy, podróże biznesowe czy wielkie wyprawy. Wiele z nich nie spełnia już swoich funkcji - opuszczone, zapomniane, zbudowane "do połowy" czy przekształcone w parki rozrywki stanowią fragment krajobrazu miejskich aglomeracji. W czasie wojny lotniska jako pierwsze zostają "unieszkodliwione", a przejęcie nad nimi kontroli stanowi główny cel ataku sił wroga. Tak stało się w Doniecku. * Jeszcze dwa lata temu *lotnisko w Doniecku witało piłkarzy z Francji i Anglii z okazji meczów rozgrywanych w ramach UEFA Euro 2012. Dziś imponujący obiekt, wybudowany za miliardy dolarów, to ruiny stanowiące schronienie dla ukraińskich żołnierzy, znajdujących się pod ostrzałem prorosyjskich separatystów.
at/if
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
Port Lotniczy "Donieck" im. Siergieja Prokofiewa otwarto w 1933 roku. Przez lata ulepszany i rozbudowywany swoją największą metamorfozę przeżył przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012, kiedy Ukraina wydała ok. 8 mld zł na przygotowanie lotnisk i stadionów. Powstał nowy terminal i pas startowy, a donieckie lotnisko stało się drugim co do wielkości na Ukrainie. Przyjmował 36 startów i lądowań w ciągu godziny, w tym samym czasie obsługując do 3100 pasażerów. W sumie do 2015 roku lotnisko miało obsługiwać do 5 mln pasażerów rocznie. W świetle ostatnich wydarzeń nie wydaje się to już możliwe.
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
Jeszcze w kwietniu 2014 roku nic nie zapowiadało tragedii. W ciągu kilku miesięcy nowoczesny port lotniczy obrócił się w perzynę. Zniszczona hala odlotów, praktycznie nieistniejący pas startowy i straszący szkielet wieży kontrolnej stanowią najlepszy dowód na toczącą się tu wojnę.
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
Od 26 maja 2014 roku trwają walki od lotnisko i mimo że 5 września doszło do zawieszenia broni, wciąż nie ustają ataki, bo doniecki port stał się symbolem oporu Ukrainy. Nie ma dnia bez ostrzałów i walk, a prorosyjscy rebelianci starają się wykurzyć chroniących się w ruinach ukraińskich żołnierzy.
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
Na początku października br., według słów lidera prorosyjskich separatystów, Aleksandra Zacharczenko, 95 proc. terenu lotniska pozostawało w rękach rebeliantów. Z kolei rząd Ukrainy twierdzi, że port lotniczy jest wciąż pod kontrolą ukraińskich żołnierzy.
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
W listopadzie 1990 roku grupa zabójców otworzyła ogień do parlamentarzysty i znanego lokalnego biznesmena Jewhena Szczerbania. Szczerbań wraz z żoną przechodził rękawem do terminalu lotniska, gdy padły pierwsze strzały. Oboje zginęli na miejscu.
Konflikt na Ukrainie - lotnisko w Doniecku
Lotnisko w Doniecku obsługiwało 23 kierunki w 19 krajach. W wyniku konfliktu na Ukrainie od maja 2014 roku Polska zawiesiła loty z Warszawy. Czy kiedykolwiek to miejsce podniesie się z ruin? Trudno powiedzieć.
at/if