Trwa ładowanie...

Ukraina zachęca turystów do odwiedzin Buczy i Irpienia. "Powinni sami zobaczyć skutki wojny"

Na międzynarodowych targach turystycznych Fitur 2023, które od 18 do 22 stycznia trwają w Madrycie, bierze udział Ukraina. Kraj dotknięty przerażającą wojną zachęca zagranicznych turystów do odwiedzin między innymi Buczy i Irpienia w celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń.

Międzynarodowe Targi Turystyczne FITUR 2023 potrwają do 22 styczniaMiędzynarodowe Targi Turystyczne FITUR 2023 potrwają do 22 styczniaŹródło: EPA, PAP
d2vdsj0
d2vdsj0

Ukraina szuka międzynarodowego wsparcia do odbudowy dziedzictwa kulturowego po zakończeniu wojny. W tym celu przedstawiciele wybrali się właśnie na targi do Madrytu, w których bierze udział 8,5 tys. firm, 755 wystawców z ponad 130 krajów i 90 oficjalnych przedstawicielstw międzynarodowych.

"Poznaj Ukrainę"

Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia branżowego zdecydowali się udostępnić Ukrainie stoisko bezpłatnie - ze względu na krytyczną sytuację kraju ogarniętego wojną. Pośród bogato zaaranżowanych punktów promujących kraje z całego świata, stoisko Ukrainy wyróżnia się skromnością, ale i prawdą. Na blacie leżą ulotki i naklejki z napisami: "Ukraina jest krajem odważnych ludzi", "Przyjedź do Ukrainy, tu jest tyle do zrobienia". Motto programu instytucjonalnego Kijowa to: "Poznaj Ukrainę".

To ważne, że pomimo niepewności i możliwości utrwalenia się konfliktu, który może trwać latami, kraj przygotowuje się do odbudowy, w tym do szybkiego rozwoju turystyki na mniej dotkniętych wojną terenach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Widzi Australię po swojemu. "Niektórych szokuje to, co pokazuję"

Ukraińska Państwowa Agencja Rozwoju Turystyki poinformowała w komunikacie, że "inicjatywa ma na celu uwidocznienie obecnej sytuacji w turystyce ukraińskiej, w obszarze dziedzictwa kulturowego, infrastruktury i handlu". - Chcemy przyciągnąć turystów zagranicznych, zachęcić ich, by odwiedzili nasz kraj po wojnie i sami zobaczyli jej skutki - mówiła przewodnicząca organizacji Mariana Oleskiv, która stoi na czele ukraińskiej delegacji na hiszpańskich targach.

Chcą pokazać symbole konfliktu

Agencja chce promować m.in. Buczę i Irpeń, gdzie zginęły setki cywilów. - Turystyka do tych miejsc - symboli konfliktu i okrucieństw miałaby na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń - powiedziała Oleskiv, cytowana przez "El Mundo".

Zniszczenia w Irpeniu są ogromne Adobe Stock
Zniszczenia w Irpeniu są ogromneŹródło: Adobe Stock

Przedstawiciele Ukrainy obecni na targach podkreślają, że pomimo skomplikowanej sytuacji na froncie, w wielu innych regionach kraju ludzie starają się żyć normalnie, a infrastruktura turystyczna nadal funkcjonuje.

d2vdsj0
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vdsj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2vdsj0