Trwa ładowanie...
d3fie59

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Największe atrakcje
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został powołany w 1945 roku. Jego częścią jest Obserwatorium Astronomiczne, w którym w trakcie zwiedzania dowiadujemy się wszystkiego o obserwacji nieba, radioteleskopach, słynnych teleskopach, falach radiowych czy prawdziwym kolorze Słońca.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – historia

Region Pomorza starał się o uczelnię wyższą przez 550 lat. Po wyzwoleniu Torunia spod okupacji dr Henryk Świątkowski wystąpił z inicjatywą powołania uniwersytetu, aby wyrównać ubytki kultury po stracie placówek w Wilnie i we Lwowie, zatrudnić ich kadrę oraz wykształcić nową. Istniała także potrzeba aktywizacji regionu, zadbania o kulturalną gospodarkę w okolicach Torunia, a także repolonizacji po wieloletniej akcji germanizacji ludności polskiej na północy kraju.

Jednocześnie niezależnie w kierunku powołania szkoły wyższej działały Polskie Towarzystwo Historyczne oraz repatriowani wileńscy profesorowie, m.in. dr Stefan Burhardt, Emil Ogłoza, Józef Mossakowski. Utworzenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stało się faktem po ukazaniu się dekretu Rady Ministrów z sierpnia 1945 roku i zatwierdzeniu go kilkanaście dni później przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Nowo powstała instytucja miała Wydział Humanistyczny oraz Matematyczno-Przyrodniczy, szybko powołano do życia również Wydział Prawno-Ekonomiczny i Sztuk Pięknych.

Zapisy na UMK rozpoczęły się w październiku, wykłady miesiąc później, a inauguracja uczelni miała miejsce w styczniu 1946 roku. 76 katedr pod kierownictwem rektora i profesora Kolankowskiego zatrudniało wówczas prawie 130 pracowników naukowych, kształcących 1600 żaków.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – kim był Mikołaj Kopernik? Pomnik Mikołaja Kopernika

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu usytuowany jest pomnik Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca tego pomorskiego miasta. Ten symbol Torunia z berlińskiej pracowni Tiecka znajduje się w narożniku centrum miasta od 1853 roku. Napis, autorstwa profesora Rudolfa Brohma, z przodu na cokole głosi po łacinie, że Mikołaj Kopernik ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo.

Urodzony w 1473 roku astronom, fizyk, lekarz, kanonik, prawnik, matematyk i ekonomista w todze profesorskiej trzyma w dłoni astrolabium i wskazuje w górę. Symbolizuje to jego związki z badaniami i astronomią.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach

Centrum Astronomii przy UMK utworzono w 1997 roku. Władzę nad nim sprawuje profesor Aleksander Wolszczan, który zasłynął, odkrywając pierwszy układ planetarny położony poza Układem Słonecznym. Zwiedzanie indywidualneObserwatorium Astronomicznego odbywa się w soboty o godzinie 20., natomiast na całoroczne zwiedzanie grupowe najlepiej jest umawiać się wcześniej (możliwa jest negocjacja cen biletów).

Przewodnicy w obiekcie są astronomami, a treść i poziom wycieczki dostosowywany jest każdorazowo do wieku oraz możliwości każdej z grup. Młodsze dzieci z reguły zapisywane są na skróconą wersję zwiedzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dwukrotnie dłuższe, a także wykłady czy warsztaty to już propozycja dla osób starszych i fanów astronomii. Połowa wycieczki dotyczy astrofizyki i astronomii optycznej, pozostała część to radioastronomia.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

- Indywidualne zwiedzanie Obserwatorium: 20 i 15 zł (bezpłatnie poniżej 7. roku życia);
- grupowe zwiedzanie z astronomem: skrócone 290 zł, dwugodzinne 420 zł (do 45 osób w wieku powyżej gimnazjum, 35 osób poniżej);
- dwugodzinne warsztaty z astronomem i obserwacja nieba: 260 zł za maksymalnie 30-osobową grupę

Orientacyjna odległość

261 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fie59
d3fie59
d3fie59