Urlop w Sudetach dla całej rodziny. Dolny Śląsk czeka na odkrycie
W poszukiwaniu cichych i spokojnych zakątków do spędzenia wakacji w rodzinnym gronie coraz więcej osób kieruje się na zachód, w stronę Dolnego Śląska. Poza Karpaczem znajdzie się jeszcze wiele miejsc, które warto zobaczyć. Najpierw trzeba poznać tajemnice regionu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kotlina Kłodzka – gdzie woda drąży skałę
Rejon Kotliny Kłodzkiej, największej w Sudetach, kryje w sobie sporo miejsc, które wyglądają tak, jakby obowiązywały je inne prawa natury. Na zachodniej części kotliny wznosi się masyw Gór Stołowych, które swoją nazwę zawdzięczają piaskowcowym płytom ułożonym poziomo, przez co jej czubek jest płaski jak stół. To jedno z niewielu takich miejsc w Europie, a Szczeliniec – najwyższy szczyt pasma o charakterystycznym kształcie – doskonale widać nawet z Kłodzka. Podróż pod górę nie jest zbyt wymagająca, by dostać się do najwyższej skarpy, trzeba pokonać 665 schodków. To doskonały pomysł na wycieczkę dla całej rodziny, poradzą sobie nawet dzieci i osoby starsze.
Na uwagę zasługują również Błędne Skały, naturalny labirynt zwany również skalnym miastem. Pomiędzy kilkumetrowymi kamiennymi słupami, grzybami i maczugami łatwo się zgubić, lepiej więc nie zbaczać ze szlaku. Niesamowite widoki przyciągają rokrocznie rzeszę turystów i nie tylko. W Błędnych Skałach kręcono takie filmy jak druga część Opowieści z Narnii czy Przyjaciel Wesołego Diabła.
Południowo-wschodnią granicę kotliny wyznacza masyw Śnieżnika, wokół niego rozciąga się natomiast Śnieżnicki Park Krajobrazowy, czyli kilka stosunkowo długich szlaków turystycznych ciągnących się wokół największych atrakcji regionu. Na szczególną uwagę zasługują dwa z nich. Zaczynając swoją podróż w Kletnie można dostać się na Śnieżnik, czyli najwyższy szczyt graniczny, lub zbaczając nieco z kursu przespacerować się halami.
Drugi z nich, czyli ścieżka krasowa wokół Jaskini Niedźwiedzi to natomiast podróż wśród skał, które rzeźbiła sama woda. Charakterystyczne rowki, nacieki i pieczary to unikalny widok, który trudno porównać z czymś innym.
Szklarska Poręba – alpejski klimat i dom Króla Gór
Miejscowość ta, jak sama nazwa wskazuje, zasłynęła swego czasu z hut szkła. Wybierając się na urlop do Szklarskiej Poręby nie sposób ominąć Galerii Szkła Artystycznego, unikatowej ekspozycji efektownych i arcytrudnych technik obróbki tego materiału. Pośród nich znajduje się między innymi kompozycja millefioori – wielokolorowe naczynia i ozdoby z motywem kwiatowym.
Wokół Szklarskiej Poręby wznosi się najbardziej wysunięte na zachód pasmo górskie – Góry Izerskie. Łagodnie pofałdowana linia szczytów i szerokie, utwardzone szlaki zachęcają nie tylko do rodzinnych wycieczek ale i uprawiania kolarstwa górskiego.
Ze względu na swoje położenie, Szklarska Poręba słynie z typowo alpejskiego klimatu. Odpowiadają za to przeważające wiatry fenowe, czyli wiejące od strony gór w doliny. Za prawdziwie górski nastrój odpowiada również skojarzenie z karkonoskim Duchem Gór, bohaterem zbioru opowiadań spod pióra Carla Hauptmanna. Powstały w Szklarskiej Porębie Park Ducha Gór swoją stylistyką nawiązuje do zbioru historii o Władcy Karkonoszy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Tajemnice Jaskini Radochowskiej [Łowcy Przygód]
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.