Urlopowe hity w pobliżu Izraela. Co z wakacjami?
1 października Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet, nie odnotowano także ofiar. Eksperci ostrzegają, że niebezpieczny cykl ataków i działań odwetowych może wymknąć się spod kontroli. Co z wyjazdami do krajów położonych w okolicy?
Każda eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie sprawia, że turyści zastanawiają się, czy jest bezpiecznie w krajach sąsiednich. Turyści pytają o popularne jesienią kierunki, takie jak Egipt czy Cypr.
Wyjazdy do Egiptu i na Cypr odbywają się bez zakłóceń
- Bezpieczeństwo podróżnych od zawsze było, jest i będzie najwyższym priorytetem wszystkich pracujących w branży turystycznej - mówi Marzena German z Wakacje.pl. - W sytuacji, kiedy może ono być zagrożone, linie lotnicze i biura podróży dostosowują swoje oferty i politykę sprzedaży, bazując na wytycznych władz polskich i lokalnych, instytucji unijnych, ale też na podstawie informacji od swoich kontrahentów i współpracowników znajdujących się na miejscu - wyjaśnia.
Czytaj także: Kryzys na Bliskim Wschodzie. Jest reakcja LOT
Ekspertka uspokaja, że na ten moment wyjazdy do Egiptu oraz na Cypr są realizowane zgodnie z programem. - Trzeba pamiętać, że kraje te nie uczestniczą w konflikcie, a życie toczy się w nich normalnie. Hotele, lotniska i inne przedsiębiorstwa, z których usług korzystają turyści, działają jak zazwyczaj, a wczasowicze wypoczywają tak jak dotychczas - mówi Marzena German.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Potwierdza to Ewa Maruszak z biura podróży Itaka. - Wyloty do Egiptu i na Cypr odbywają się normalnie - mówi w rozmowie z WP. Dodaje, że biuro nie organizuje wyjazdów do regionu objętego konfliktem ani do Jordanii, której granica z Izraelem ma aż 238 km.
MSZ o sytuacji w Egipcie i na Cyprze
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zmieniło rekomendacji dotyczącej Egiptu. Odradza wszelkie podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego i na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem). MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Nie są to miejsca, w których odbywają się imprezy turystyczne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Polska nie uznaje jej i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych. "Na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej zalecamy zwykłą ostrożność" - czytamy na stronie MSZ.
Władze Republiki Cypryjskiej oficjalnie nie wprowadziły stanu zagrożenia terrorystycznego, jednakże od wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie w październiku 2023 r. widoczne są zaostrzone środki bezpieczeństwa (np. w postaci ograniczonego dostępu do lotniska w Larnace), informuje MSZ.
Ponadto, z komunikatów władz miejscowych wynika, że w ostatnich latach udaremniono kilka ataków terrorystycznych wymierzonych w szczególności w obywateli Izraela. W związku z powyższym należy zakładać, że rozwój sytuacji w regionie może mieć wpływ na poziom zagrożenia terrorystycznego na Cyprze.
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski