Ustroń. SPA i uzdrowiska. Tu na pewno nabierzesz sił i energii
Ustroń zaistniał na mapie europejskich kurortów leczniczych w drugiej połowie XIX wieku. Odkryte wtedy źródła wody żelazistej oraz pokłady borowiny spowodowały, że w 1882 roku rząd w Opawie nadał miejscowości status austriackiego uzdrowiska.
W okresie międzywojennym Ustroń zelektryfikowano, wybudowano basen kąpielowy i korty tenisowe. W roku 1967 miasto powtórnie stało się uzdrowiskiem (tym razem polskim). Łagodny klimat, uroki gór i nowoczesne zaplecze leczniczo-rekreacyjne lokują dziś Ustroń w czołówce polskich uzdrowisk. Część sanatoryjna miejscowości mieści się w dzielnicy Zawodzie. To tutaj odkryto nowe źródła stężonej i ciepłej solanki. Jest to też miejsce dobrze nasłonecznione. Zbliżając się do Ustronia od północy, już z daleka widać charakterystyczne „piramidy”. To strzeliste, murowane konstrukcje hoteli i domów wypoczynkowych. Centralnym obiektem jest Dom Zdrojowy (ul. Sanatoryjna 7). Wyposażony w nowoczesną aparaturę kompleks oferuje szeroki wachlarz zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej. Jedną z największych atrakcji Ustronia jest licząca 1604 m linowa kolej krzesełkowa na Czantorię. Amatorzy sportów zimowych znajdą tu wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe, w tym również homologowane przez FIS, oraz letni tor saneczkowy.
Osoby potrzebujące więcej adrenaliny mogą zdecydować się na przejście jedną z tras wyczynowych w Parku Linowym FunTour. Po założeniu kasku ochronnego i uprzęży zabezpieczającej można się zmierzyć z trasą wikingów, samurajów lub Indian. Wszystko to odbywa się w naturalnych leśnych plenerach. Na zakończenie uspokoimy podwyższone tętno w kolibie Pod Czarcim Kopytem. Siły dobrze regeneruje gorąca zupa czosnokula i myśliwski gulasz z sarny. Wszystko warto popić czarcim napojem warzonym zgodnie z XVIII-wieczną recepturą znalezioną ponoć w Bibliotece Jagiellońskiej.
Na południowym stoku Równicy zlokalizowano Leśny Park Niespodzianek (ul. Zdrojowa 16). To forma specyficznego zoo, gdzie większość zwierząt żyje na wolności. Na rozległym terenie nie trudno natknąć się na jelenia, żubra, sarnę, daniela, muflona czy dzika. Ustroń nie ma zbyt wielu zabytków. Warto zobaczyć drewniany kościół św. Anny z 1769 roku, znajdujący się w dzielnicy Ustroń Nierodzim, i katolicką farę. Największy obiekt sakralny w Ustroniu to klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem apostoła Jakuba (Plac Kotschego 4).
Siedziba główna Muzeum Ustrońskiego (ul. Hutnicza 3) mieści się w zabytkowym budynku dyrekcji dawnej huty Klemens. Zgromadzona tu ekspozycja poświęcona jest w głównej mierze historii hutnictwa i kuźnictwa, które kiedyś dynamicznie rozwijało się na tych terenach.
Żętyca
Pierwsze wzmianki o uzdrowiskowym charakterze miejscowości pochodzą z połowy XVII wieku. Wtedy stosowano tu metodę leczenia chorób dróg oddechowych polegającą na piciu świeżej żętycy (napoju otrzymywanego przy wyrobie oscypków z owczego mleka). Mimo trwającej do dziś dużej popularności tego napoju wśród górali karpackich, nie potwierdzono naukowo jego właściwości leczniczych.
Pierwsze łaźnie
Pod koniec XVII wieku, gdy odkryto rudy żelaza i uruchomiono hutę, Ustroń zaczął się przekształcać w osadę przemysłową. Wtedy w lokalnym lecznictwie popularność zdobyły „kąpiele żużlowe”. Stało się tak dzięki hutnikom, którzy stwierdzili, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne. Odkrycie to zostało potwierdzone badaniami lekarskimi i już w 1804 roku z nakazu arcyksięcia Alberta wybudowano pierwszą łaźnię.
UZDROWISKA
Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń
Profilem leczniczym placówki, która jest kompleksem złożonym z kilku budynków sanatoryjnych, są schorzenia układu nerwowego, oddechowego, choroby kardiologiczne, choroby ortopedyczno-urazowe i reumatyczne, schorzenia naczyń obwodowych, a także leczenie otyłości. Placówka oferuje szeroki wachlarz zabiegów z balneoterapii (kąpiele borowinowe, perełkowe, solankowe i kwasowęglowe), z hydroterapii (kąpiel wirowa, bicze szkockie, masaż podwodny i wielostrumieniowy).
W leczeniu i rehabilitacji pomocne są także zabiegi fizykoterapeutyczne (m.in. lampa sollux, magnetoterapia, elektrostymulacja, ultradźwięki i Teraplus), inhalacje oraz krioterapia (ogólnoustrojowa i miejscowa). Do wyboru jest masaż leczniczy suchy lub pneumatyczno-uciskowy, pobudzający układ krwionośny i limfatyczny. Kuracjusze biorą też udział w zajęciach z kinezyterapii (gimnastyka indywidualna i zbiorowa, siłownia, ćwiczenia) i aqua aerobiku w basenie solankowym, mogą też korzystać z sauny parowej. Aby utrzymać dobrą kondycję, ośrodek zaprasza na zajęcia Nordic Walking. Oprócz zabiegów, w wolnym czasie goście mogą wybrać się na spacery po specjalnych trasach lub na dalsze górskie wędrówki. Latem można korzystać z plaży, kortów tenisowych, zimą z tras narciarskich. Ustroń daje możliwość odbycia pieszych wycieczek, oferuje też wiele atrakcji kulturalnych i sportowych. Uzdrowisko dysponuje miejscami noclegowymi w czterech obiektach.
Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe
Ustroń S.A.
ul. Sanatoryjna 1
43-450 Ustroń
(33) 856 50 00, 856 50 53
(33) 854 28 98
biurouslug@uzdrowisko-ustron.pl
www.uzdrowisko-ustron.pl
Sanatorium Uzdrowiskowe Rosomak
Dla gości przygotowano pokoje 2-osobowe, wieloosobowe, typu studio oraz apartamenty. Wszystkie z łazienkami i TVsat. Na miejscu jest jadalnia, gdzie podawane są posiłki zgodne z zalecaną przez lekarza dietą. W pobliżu znajduje się odkryty basen i kort tenisowy. Zakład Przyrodoleczniczy oddalony jest o 800 m, transport jest bezpłatny. Cena obejmuje zakwaterowanie, całodobową opiekę lekarską, całodzienne wyżywienie.
Sanatorium Uzdrowiskowe Rosomak
ul. Zdrojowa 2
43-450 Ustroń
(33) 856 50 99, 856 50 53
(33) 854 28 98
biurouslug@uzdrowisko-ustron.pl
www.uzdrowisko-ustron.pl
Sanatorium Uzdrowiskowe Narcyz
Sanatorium dysponuje pokojami 1-, 2- i wieloosobowymi, jak również apartamentami z pełnym węzłem sanitarnym, telefonem oraz TVsat. W obiekcie mieści się jadalnia, w której podawane są dietetyczne posiłki. Zakład Przyrodoleczniczy znajduje się w odległości 200 m. Cena za zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym, obejmująca pełne wyżywienie oraz opiekę lekarską, to koszt około 90 zł za dobę.
Sanatorium Uzdrowiskowe Narcyz
ul. Zdrojowa 9
43-450 Ustroń
(33) 856 61 00, 856 50 53
(33) 854 28 98
biurouslug@uzdrowisko-ustron.pl
www.uzdrowisko-ustron.pl
Sanatorium Uzdrowiskowe Kos
Do dyspozycji kuracjuszy są pokoje wieloosobowe, 1-, 2-osobowe oraz apartamenty. Wszystkie z pełnym węzłem sanitarnym, TVsat i telefonem. Na miejscu znajduje się stołówka serwująca zalecane przez lekarza posiłki. Do Zakładu Przyrodoleczniczego goście mają około 200 m. Zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym, pełne wyżywienie i opieka lekarska to koszt od 79 do 90 zł, w zależności od sezonu.
Sanatorium Uzdrowiskowe Kos
ul. Zdrojowa 12
43-450 Ustroń
(33) 856 60 00, 856 50 53
(33) 854 28 98
biurouslug@uzdrowisko-ustron.pl
www.uzdrowisko-ustron.pl
Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy Równica
Odwiedzający to miejsce mieszkają w pokojach 1- i 2-osobowych oraz apartamentach. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełen węzeł sanitarny, telefon i TVsat. Na miejscu jest jadalnia, gdzie posiłki przygotowywane są zgodnie z zaleceniami dietetyka. Ośrodek połączony jest z Zakładem Przyrodoleczniczym, w którym znajduje się baza zabiegowa i rehabilitacyjna. Cena obejmuje nocleg, trzy posiłki i całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.
Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy Równica
ul. Sanatoryjna 5
43-450 Ustroń
(33) 856 50 55, 856 50 53
(33) 854 28 98
biurouslug@uzdrowisko-ustron.pl
www.uzdrowisko-ustron.pl
Sanatorium Uzdrowiskowe Elektron
Głównym profilem leczniczym placówki są schorzenia naczyń krwionośnych, dróg oddechowych (przewlekłe stany zapalne, alergia, rozedma płuc, astma), schorzenia korzonków nerwowych, jak również choroby narządu ruchu (reumatyczne, kręgosłupa, stawów). Oferta obejmuje też zabiegi wodne Kneippa, kąpiele perełkowe, wirowe, bicze szkockie, aquavibron, masaże podwodne, klasyczne, magnetoterapię i ultradźwięki. Leczenie prowadzone jest również z wykorzystaniem elektroterapii, inhalacji, lasera podczerwieni oraz okładów borowinowo-parafinowych. Do dyspozycji gości są sauna, seanse akupunktury, zabiegi relaksacyjne i gimnastyka. W pobliskim Zakładzie Przyrodoleczniczym pacjenci mogą również korzystać z kąpieli w basenie solankowym, kąpieli czterokomorowych, kwasowęglowych, a także zabiegów krioterapii. W wolnym czasie można zrelaksować się w kawiarni, wybrać się do solarium albo pograć w bilard. Na miejscu działa też salon fryzjerski.
Sanatorium Uzdrowiskowe Elektron
ul. Zdrojowa 5
43-450 Ustroń
(33) 854 28 99
(33) 854 30 25
elektron@sanatoria.com.pl
www.elektron-ustron.sanatoria.com.pl
Sanatorium Uzdrowiskowe Hotel Róża
Leczone są tu schorzenia narządu ruchu: przede wszystkim kręgosłupa, reumatyczne i pourazowe. Baza zabiegowa znajduje się na terenie sanatorium. Wśród proponowanych terapii do wyboru są zabiegi z elektrolecznictwa i światłolecznictwa (diadynamik, Terapuls, jonoforeza, magnetoterapia, laseroterapia i elektrostymulacja), krioterapia, szeroka gama kąpieli (borowinowa, solankowa, aromatyczna, ozonowa, wirowa, kąpiele w basenie leczniczym), a także okłady borowinowe i termożele. Kuracjusze mogą również korzystać z inhalacji, terapii manualnych i różnego rodzaju masaży takich jak: pneumatyczny, wibracyjny, ręczny całego ciała lub częściowy, podwodny i inne.
Na miejscu prowadzone są również zajęcia z kinezyterapii (gimnastyka lecznicza, krążeniowo-oddechowa), zajęcia na siłowni i streching, a dla odprężenia joga i pilates. Oprócz rehabilitacji sanatorium oferuje również zabiegi odnowy biologicznej. Można więc zrelaksować się w jacuzzi, w saunie i łaźni parowej z chromoterapią albo wybrać się do solarium. Osoby z cellulitem czy nadwagą mogą liczyć na zabiegi wykonywane przy pomocy specjalistycznych i nowoczesnych urządzeń. Z kolei zwolenników aktywnego wypoczynku ucieszą korty tenisowe, wypożyczalnia rowerów oraz stoły do ping-ponga i do gry w bilard. Latem można wyruszyć na górskie wycieczki lub pojeździć konno. Zimą można jeździć na nartach. Wszystkie pokoje są z łazienkami i TV.
Cena zawiera nocleg, pełne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską, dwa badania lekarskie, zabiegi zgodne z zaleceniami lekarza i niezbędne konsultacje.
Sanatorium Uzdrowiskowe
Hotel Róża
ul. Szpitalna 1
43-450 Ustroń
(33) 854 28 46, 854 33 73
gosc@roza.com.pl
www.roza.com.pl
Bielenda SPA
Odpoczynek w tym miejscu to doskonała propozycja dla miłośników pięknych górskich krajobrazów, poszukujących ciszy i spokoju. Hotel położony jest u podnóża Małej Czantorii. Kameralny i przytulny – oferuje 36 miejsc noclegowych. Część SPA składa się z pokoju do masażu, pokoi kosmetycznych, pokoju do manicure i pedicure, sauny fińskiej, solarium i pokoju z jacuzzi. Będąc tu, warto skorzystać z autorskich zabiegów Bielendy, wykonywanych na bazie koloidalnego złota, czerwonego wina i czekolady. Gościom oferowane są rozmaite zabiegi pielęgnacyjne na twarz, ciało, dłonie i stopy. Kąpiele perełkowe, różnego rodzaju masaże (także lecznicze), sauna i solarium gwarantują relaks i przyjemność. Odnowa skóry twarzy to szeroki wybór masek (m.in. algowo-cytrusowa, kozie mleko, czekoladowa, zielona, chłodząca), peelingi, zabiegi oczyszczające, przeciwzmarszczkowe, także z użyciem ultradźwięków.
W ofercie są także drobne zabiegi jak henna, depilacja różnych części ciała. Dla gości (również dla panów) przygotowano kilkudniowe i weekendowe pakiety odnowy biologicznej. Do wyboru są programy pielęgnacyjne, na przykład odmładzająco-ujędrniające, wyszczuplająco-relaksujące, redukujące cellulit, z wykorzystaniem m.in. kabiny parowej. W Bielenda SPA dostępne są również niektóre zabiegi rehabilitacyjne (m.in. galwanizacja i jonoforeza). W hotelu znajduje się restauracja, gdzie serwowane jest pieczywo własnego wypieku i konfitury własnej produkcji, a także bar, z którego korzystają narciarze. Dodatkowe atrakcje to kort tenisowy, boiska i wyciąg narciarski.
Bielenda SPA
ul. Akacjowa 107
43-450 Ustroń
(33) 854 32 10, 854 11 51
(33) 854 43 64
recepcja@poniwiec.pl
www.poniwiec.pl
Okolica
Cieszyn (15 km). Miasto z przejściem granicznym (ruch samochodowy i pieszy) do Czeskiego Cieszyna. Jego najważniejsze zabytki to rotunda romańska z przełomu XI i XII wieku, wieża zamkowa z XIV wieku, ratusz i kamieniczki przyrynkowe oraz studnia Trzech Braci (legendarne miejsce założenia Cieszyna).
Brenna (10 km). Wieś słynąca z turystyki konnej. Główne zabytki to kościół Jana Chrzciciela z XVIII wieku oraz dworek myśliwski Konczakówka. Warto też wstąpić do Chlebowej Chaty, gdzie można poznać historię wypieku chleba oraz wytwarzania masła i miodu.
Tutył: SPA i uzdrowiska Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mierosław Osip-Pokrywka