Trwa ładowanie...

W Izraelu poruszenie. W grobie prostytutki znaleźli coś niezwykłego

Izraelski Urząd Starożytności (IAA) poinformował, że w Jerozolimie odkryto jaskinię, w której znajdowały się szczątki młodej kobiety, która prawdopodobnie była kurtyzaną w okresie hellenistycznym.

W grobie znaleziono lusterko z brązuW grobie znaleziono lusterko z brązuŹródło: Israel Antiquities Authority, fot: Picasa
d2f6ows
d2f6ows

W grobowcu z IV lub III wieku p.n.e. wraz ze szczątkami kobiety archeolodzy znaleźli małe ręczne lusterko pudełkowe wykonane z brązu. To jedno z 63 tego typu znalezisk, które przetrwały przez wieki.

Przez lusterko do kurtyzany

To właśnie lusterko doprowadziło badaczy do wniosku, że są to najprawdopodobniej szczątki hetaira, jak kurtyzany były nazywane w języku greckim.

- Jakość tego lustra jest tak wysoka, że zachowało się w doskonałym stanie i wygląda tak, jakby zostało wykonane wczoraj - powiedziała Liat Oz, dyrektor wykopalisk IAA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poczuj puls Tel Awiwu. To miasto nigdy nie zasypia

Naukowcy zaznaczyli, że lustra z brązu, takie jak to, które zostało znalezione, były uważane za luksusowy przedmiot i mogły wejść w posiadanie greckich kobiet na dwa sposoby: jako część ich posagu przed ślubem lub jako prezent podarowany przez mężczyzn swoim kochankom.

d2f6ows

Kim była hetaira?

Jak tłumaczy "Times of Israel", hetaira była wykształconą żeńską prostytutką w starożytnej Grecji. Termin ten był eufemizmem i oznaczał "towarzyszkę". Niektóre z nich były współmałżonkami grecko-hellenistycznych władców, a także wysokiej rangi wojskowych i znanych intelektualistów.

Nierzadko prowadziły one salony literackie, ale też wcielały się w role modelek i pozowały do najsłynniejszych dzieł rzeźby i malarstwa, które były nawet wystawiane w świątyniach.

Najnowszego znaleziska dokonano przy drodze w Jerozolimie. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest to, że grób należał do kurtyzany, która towarzyszyła wysokiemu rangą wojskowemu podczas kampanii Aleksandra Wielkiego lub późniejszych wojen sukcesyjnych i zmarła podczas podróży. Następnie została pochowana przy drodze na przedmieściach ówczesnej Jerozolimy.

d2f6ows

Takie przypuszczenia wynikają z faktu, że zamężne kobiety w starożytnym świecie hellenistycznym rzadko opuszczały swoje domy w Grecji lub towarzyszyły mężom w wyprawach wojennych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f6ows
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2f6ows