Trwa ładowanie...

W listopadzie się opłaca. Rezydencje królewskie za darmo, Sandomierz za pół ceny

Już po raz 6. przez cały listopad będzie można skorzystać z bezpłatnych lekcji, warsztatów, pokazów czy spacerów tematycznych na Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także Zamku Królewskim na Wawelu.

W listopadzie się opłaca. Rezydencje królewskie za darmo, Sandomierz za pół cenyŹródło: Shutterstock.com
d33gme1
d33gme1

Inicjatorem "Darmowego listopada" jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak poinformowało MKiDN, Zamek Królewski w Warszawie oferuje uczniom na wszystkich etapach edukacji bezpłatne lekcje muzealne, których tematyką będzie życie codzienne i odświętne na dworze królewskim.

"Rezydencja królewska była miejscem, gdzie kwitło życie dworskie i artystyczne, odbywały się wystawne gale i przyjęcia, podejmowano ambasadorów i posłów, zapadały najważniejsze decyzje dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej monarchii polsko-litewskiej. Z drugiej zaś strony na dworze królewskim pracowało kilkuset służących i rzemieślników, którzy codziennie starali się sprostać licznym obowiązkom i pomóc władzy w wypełnianiu jego powinności" - przypomina resort kultury. W związku z tym tematy muzealnych lekcji będą nawiązywać do tych dwóch światów funkcjonujących w Zamku Królewskim.

Poza tym na Zamku Królewskim w Warszawie możliwy będzie m.in. bezpłatny wstęp do Apartamentów Wielkiego i Królewskiego, Galerii Lanckorońskich, gdzie podziwiać można np. obrazy Rembrandta – "Uczony przy pulpicie" i "Dziewczyna w ramie obrazu" oraz Galerii Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Będzie można też obejrzeć wystawę multimedialną pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego".

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaplanowało w sumie 200 lekcji, warsztatów i spacerów tematycznych. "Tematy spotkań będą wybierane na bieżąco, tak by dopasować go do indywidualnych potrzeb grupy" - podkreśla MKiDN.

d33gme1

W ramach darmowego listopada Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało zwiedzanie, finisaż wystawy, oprowadzanie po wystawie poświęconej nadwornemu malarzowi Stanisława Augusta - Janowi Bogumiłowi Plerschowi, lekcje, warsztaty dla rodzin, pokazy w Królewskiej Formierni, a także wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z kolei Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi 100 bezpłatnych lekcji i warsztatów muzealnych na różne tematy. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się m.in. z historią Wawelu, a także codziennym życiem, tańcem i muzyką na wawelskim dworze. W każdej lekcji będzie mogła wziąć udział 30-osobowa grupa.

W pierwszy weekend listopada warto się także wybrać do Sandomierza. Tutaj za to odbędzie się akcja "100 proc. Sandomierza za 50 proc., czyli weekend za pół ceny". Hotelarze, restauratorzy, właściciele kawiarni oraz instytucje kultury i rekreacji przygotowały na weekend atrakcyjną ofertą obniżą cenę swoich usług o połowę. Wszystko po to, by wydłużyć sezon turystyczny w zabytkowym mieście.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Akcja to pomysł samorządu miasta, do udziału w którym zaproszono już po raz szósty lokalne firmy działające w branży turystycznej. Wydarzenie, które rozpoczęto w 2015 r., organizowane jest dwa razy do roku - na wiosnę i w okresie jesiennym. W sobotę i w niedzielę, w promocyjnej cenie biletu będzie można zwiedzić Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, zamek z Muzeum Okręgowym oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

d33gme1

Malowniczo położony nad Wisłą, Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Najcenniejsze zabytki to m.in. średniowieczny układ urbanistyczny, kościół św. Jakuba - jeden z najstarszych obiektów ceglanych w kraju, oraz gotycka katedra.

Magiczny Kraków. Zobacz wideo!

d33gme1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33gme1