MiastaW Zakopanem zainaugurowano sezon narciarski

W Zakopanem zainaugurowano sezon narciarski

W sobotę na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem odbyło się ogólnopolskie otwarcie sezonu narciarskiego 2012/13. Poprzedziło je seminarium, podczas którego burmistrz Zakopanego poinformował, że miasto stara się o 32 mln zł dotacji na rozbudowę narciarskich tras biegowych.

W Zakopanem zainaugurowano sezon narciarski
PAP/Grzegorz Momot

17.12.2012 10:44

Otwierając sezon narciarski 2012/2013, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa przypomniał, że w Małopolsce na miłośników białego szaleństwa czeka 55 stacji narciarskich i ponad 250 km tras. "Wszystkie są doskonale przygotowane do sezonu, większość z nich już przyjmuje narciarzy, a kolejne ruszą niebawem" - zapewnił.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher *powiedział, że na przełomie września i października złożył aplikację do Banku Programów Regionalnych. "Zwróciliśmy się do Banku Programów Regionalnych o 32 miliony złotych, które przeznaczone zostaną na wykup terenów, budowę stadionu biegowego oraz modernizację i rozbudowę tras narciarskich w rejonie *Wielkiej Krokwi. Program obejmuje lata 2014-20, jednak mamy obietnice, że pierwsze pieniądze otrzymamy już w roku przyszłym" - powiedział Majcher.

Na zimowy sezon przygotowani są już górscy ratownicy, którzy co roku pomagają kontuzjowanym narciarzom na stokach. Naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki zapewnił PAP, że wszystkie grupy regionalne ratowników są już w pełni gotowości do pełnienia służby na stokach narciarskich. W minionym tygodniu ratownicy w 160 osób.

Co roku na stokach narciarskich, zwłaszcza w czasie zimowych ferii szkolnych, dochodzi do setek wypadków, głównie złamań kończyn lub kontuzji stawów. Ratownicy przypominają, że dla własnego bezpieczeństwa narciarze powinni używać kasków ochronnych. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach nakłada obowiązek używania kasków ochronnych na stokach narciarskich przez osoby do 16. roku życia. W ubiegłym sezonie zimowym tylko na Podhalu doszło do ponad 2 tys. kontuzji narciarskich.

Podczas seminarium poprzedzającego oficjalne otwarcie sezonu była mowa m.in. na temat wpływu inwestycji na rozwój turystyki zimowej. Posłanka PO Jagna Marczułajtis przedstawiła projekt "Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022". Marczułajtis jest przewodniczącą komitetu aplikacji ZIO.

Zdaniem Marczułajtis propozycja wspólnej organizacji igrzysk ma o wiele większe szanse powodzenia niż kandydatura zgłaszana w latach 90. Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mają zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.

Decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem zimowych igrzysk za 10 lat, zapadnie podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 2015 r. Polska propozycja ma konkurować m.in. ze szwajcarskim Sankt Moritz, Barceloną i Oslo.

(PAP)

Źródło artykułu:PAP
góryzakopanemiasta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)