Trwa ładowanie...

Wakacje 2015 - Turcja nigdy nie była tak tania!

Turcja to kierunek, który od lat należy do najpopularniejszych miejsc wakacyjnych wśród Polaków. Przyciąga gwarantowaną pogodą i niskimi cenami. W tym roku będą one wyjątkowo atrakcyjne, ze względu na znaczny spadek kursu tureckiej liry - czytamy w dzisiejszym Metrze.

Share
Wakacje 2015 - Turcja nigdy nie była tak tania!
Źródło: L.Trott - Shutterstock
d19n1xv

Sytuacja polityczna *Turcji *jest niepewna. Na początku czerwca odbyły się wybory, w których rządząca krajem partia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana nie zdołała zapewnić sobie większości w parlamencie. To cios dla Erdogana, który liczył na to, że dzięki wysokiemu wynikowi partii, będzie mógł zwiększyć swoje uprawnienia. Na wieść o wynikach *wartość tureckiej liry spadła do rekordowo niskiego poziomu *w stosunku do dolara. Choć od wyborów minęły już ponad 2 tygodnie, partiom wciąż nie udało się porozumieć, a widmo nowych wyborów staje się coraz bardziej prawdopodobne. Waluta wciąż się więc nie umocniła, na dodatek może jeszcze stracić na wartości.

Jest to dobra wiadomość dla turystów - zabierając z Polski dolary lub euro i na miejscu wymieniając je na liry, będziemy dysponować dużo większą kwotą niż w ostatnich latach. Jak wylicza Metro, za 500 lirów zapłacimy teraz ok. 680 zł. W czerwcu 2014 roku było to ok. 713 zł, w 2013 roku 844 zł, a w 2012 roku 940 zł! Przekłada się to na wydatki w sklepach (np. butelka wody kosztuje 1 lirę - dziś 1,36 zł, 3 lata temu 1,87 zł) czy lokalnych biurach podróży (rafting 60 lir - dziś 81 zł, 3 lata temu 112 zł).

d19n1xv

Koszt tygodniowych wczasów w Turcji w hotelu * z opcją all inclusive wraz z przelotem to min. 1059 zł. Za hotel ** zapłacimy od 1259 zł.

Wakacje w Turcji - rozrywkowa riwiera albo romantyczne Wybrzeże Egejskie

Turcja *przyciąga turystów słońcem, pięknymi plażami i fascynującymi zabytkami. Touroperatorzy oferują nam dwa regiony. Najpopularniejsza jest część *Riwiery Tureckiej *obejmująca prowincję *Antalya na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To propozycja dla tych, którzy nastawiają się na wypoczynek na plaży połączony z interesującym życiem nocnym. Kurorty takie jak: Side, Belek, Alanya czy Kemer czekają na turystów przez okrągły rok. Liczne hotele i restauracje oferują wszelkie uciechy dla ducha i ciała. Minusem są niestety tłumy Rosjan i Anglików, oblegających hotelowe plaże.

Drugim oferowanym przez biura podróży regionem jest tzw. Turcja Egejska, czyli obszar na zachodzie kraju, nad Morzem Egejskim. Tutejsze miejscowości charakteryzują się pięknym położeniem wśród wzgórz porośniętych gajami oliwnymi, a hotele są bardziej przytulne niż na rozrywkowej i obleganej przez turystów Riwierze. Największą atrakcję stanowi Błękitna Laguna w Oludeniz. Pojawia się w większości rankingów najpiękniejszych plaż świata. Ustronna zatoka mieni się różnymi odcieniami turkusu, natomiast obszar laguny objęty jest ochroną - znajduje się tu rezerwat przyrody. Latem każdy skrawek wypełniony jest leżakami - zdecydowanie przyjemniej będzie się plażowało wiosną i jesienią. Warto także wybrać się na spacer wokół zbiornika i z drugiego brzegu podziwiać widok na malowniczy cypel.

Zobacz także: Atrakcje Stambułu

ik/udm

d19n1xv

Podziel się opinią

Share
d19n1xv
d19n1xv