Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Czarnogóra otworzyła granice. Polska skreślona z listy

1 czerwca Czarnogóra otworzyła granice dla obywateli 130 krajów. Choć jeszcze kilka dni temu informowano, że także dla Polaków, to nagle tamtejszy instytut zdrowia wykreślił Polskę z listy.
Share
Polacy na razie mogą pomarzyć o urlopie w Czarnogórze
Polacy na razie mogą pomarzyć o urlopie w CzarnogórzeŹródło: Getty Images, Didier Marti
d305d9q

Czarnogóra 24 maja ogłosiła, że jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie odnotowano ani jednego aktywnego przypadku koronawirusa. Co ciekawe, była też ostatnim krajem na kontynencie, do którego koronawirus dotarł.

Na decyzję w sprawie otwarcia granic nie trzeba było długo czekać. Władze Czarnogóry otworzyły je w poniedziałek, 1 czerwca, ale dla wybranych krajów. Rząd przygotował listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać na urlop do Czarnogóry bez ograniczeń. Są to kraje, w których liczba przypadków zakażenia koronawirusem wynosi nie więcej niż 25 na 100 tys. mieszkańców.

Urlop w Czarnogórze nie dla Polaków

Na liście znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Chorwacja, Estonia, Finlanida, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Ale nie ma tam Polski. To dziwne, bo jeszcze kilka dni wcześniej Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry informowała, że Polacy są mile widziani. Niestety na oficjalnej stronie internetowej Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry, która została zaktualizowana 1 czerwca o godz. 21, nagle zabrakło naszej flagi.

Informację tę wyjaśniła ambasada Czarnogóry w Warszawie w wiadomości e-mail do redakcji "Rzeczpospolitej".

d305d9q

"Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte" - napisali przedstawiciele ambasady. - "Oczywiście nie oznacza to, że sytuacja nie ulegnie zmianie, być może już w najbliższym czasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż Polska znajduje się blisko wcześniej wspomnianych kryteriów. Czarnogóra będzie co tydzień aktualizować listę państw, dla których otworzy granice, dlatego też uprzejmie prosimy o śledzenie listy (…)".
Rząd Czarnogóry napisał na Twitterze w poniedziałek, że "turyści, głównie z Europy Zachodniej, zaczęli przyjeżdżać już od północy".

Czarnogóra gotowa na turystów

Czarnogóra reklamuje się teraz jako miejsce wolne od koronawirusa, ponieważ oficjalnie nie odnotowano tam nowych przypadków zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Turyści, którym uda się wyjechać na urlop do Czarnogóry muszą przestrzegać dystansu 2 m i zasady noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

d305d9q

Na miejscu mogą się spodziewać, że hotele, restauracje, plaże funkcjonują wedle nowych procedur, mających zapewnić turystom i mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo. Leżaki na plażach i nad basenami są rozstawiane w odległości uznanej za bezpieczną. We wszystkich wymienionych obiektach dostępne są detergenty, chusteczki i środki dezynfekujące. Woda morska ma być badana co 10 dni.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak chronić się przed koronawirusem?

d305d9q

Podziel się opinią

Share
d305d9q
d305d9q