Trwa ładowanie...
d4ffrcd

Wakacje 2020. Gdzie można się kąpać?

Sezon na nadmorskich kąpieliskach w Polsce trwa w najlepsze. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w poniedziałek, 13 lipca woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli. Brakuje tylko plażowej pogody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obecnie wszystkie kąpieliska na Pomorzu są wolne od sinic
Obecnie wszystkie kąpieliska na Pomorzu są wolne od sinic (123rf, Maciej Gillert)
d4ffrcd

Z danych GIS wynika, że we wszystkich, czyli ok. 60 nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Choć sezon plażowy trwa, a sinic w Bałtyku nie ma, to niestety poniedziałkowa aura nie zachęca do kąpieli. Niebo jest zachmurzone, a termometry wskazują kilkanaście st. C.

Sinice w Bałtyku

d4ffrcd

Dlaczego informacje dotyczące sinic są tak ważne dla turystów? Bo latem ich skupiska przemieszczają się, bo przenoszone są przez wiatr i prądy morskie. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska i wówczas nie ma możliwości kąpieli w morzu.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej tymi bakteriami wodzie może spowodować wysypkę na czy zaczerwienienie spojówek. Pod żadnym pozorem nie należy też pić takiej wody, gdyż mogą wystąpić dolegliwości w postaci biegunki, wymiotów czy bólu brzucha. Dlatego warto stosować się do zaleceń służb.

Mapa kąpielisk

Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziemy aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę kąpielisk. To narzędzie może być wyjątkowo przydatne podczas planowania urlopu w Polsce. W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca.

d4ffrcd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Alarmujące dane naukowców. Glony i bakterie a globalne ocieplenie

d4ffrcd

Podziel się opinią

Share

d4ffrcd

d4ffrcd