Wakacje 2020. GIS ostrzega przed bąblowicą. Przenosi się ze zwierząt na ludzi
Bąblowica jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ długo może nie mieć żadnych objawów. Latem dochodzi do największej liczby zachorowań na tę chorobę. Przenosi się ze zwierząt na ludzi. GIS ostrzega, że nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.
Jak informuje GIS, bąblowicą nazywa się chorobę, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Powodują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Zakażone psy i lisy wydalają jaja tasiemca z kałem. Do organizmu człowieka mogą się dostać m.in. poprzez bliski kontakt ze zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, bądź spożycie skażonej jajami żywności lub wody.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Bąblowica - kiedy dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia tą niebezpieczną chorobą może dojść na skutek nieprzestrzegania zasad higieny, bliski kontakt ze zwierzętami lub spożywanie niedogotowanej, bądź niemytej żywności, np. warzyw czy owoców leśnych. Zakażenie jest bardzo prawdopodobne w wielu regionach naszego kraju, nawet na terenach miejskich czy podmiejskich, ze względu na powszechną obecność lisów.
Po zakażeniu jajami pasożytów dochodzi do powstania tzw. cyst w ośrodkowym układzie nerwowym, kościach lub narządach (wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie). Cysty mogą tam przebywać nawet kilka lat. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Nieleczone cysty w płucach mogą prowadzić nawet do śmierci.
Profilaktyka - jak chronić się przed bąblowicą
Jak czytamy na stronie "gis.gov.pl", aby przeciwdziałać oraz zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę, należy: zachowywać zasady higieny podczas, jak i po pracy w polu, ogrodzie czy lesie, myć ręce po kontakcie ze zwierzętami; myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami; zabezpieczać śmietniki, które wabią zwierzęta; prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Źródło: "gis.gov.pl"