Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. GIS ostrzega przed bąblowicą. Przenosi się ze zwierząt na ludzi

Bąblowica jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ długo może nie mieć żadnych objawów. Latem dochodzi do największej liczby zachorowań na tę chorobę. Przenosi się ze zwierząt na ludzi. GIS ostrzega, że nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Do zakażenia może dojść nawet w przestrzeniach miejskichDo zakażenia może dojść nawet w przestrzeniach miejskichŹródło: Getty Images
d2ufgt6

Jak informuje GIS, bąblowicą nazywa się chorobę, która przenosi się ze zwierząt na ludzi. Powodują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Zakażone psy i lisy wydalają jaja tasiemca z kałem. Do organizmu człowieka mogą się dostać m.in. poprzez bliski kontakt ze zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, bądź spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica - kiedy dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia tą niebezpieczną chorobą może dojść na skutek nieprzestrzegania zasad higieny, bliski kontakt ze zwierzętami lub spożywanie niedogotowanej, bądź niemytej żywności, np. warzyw czy owoców leśnych. Zakażenie jest bardzo prawdopodobne w wielu regionach naszego kraju, nawet na terenach miejskich czy podmiejskich, ze względu na powszechną obecność lisów.

Po zakażeniu jajami pasożytów dochodzi do powstania tzw. cyst w ośrodkowym układzie nerwowym, kościach lub narządach (wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie). Cysty mogą tam przebywać nawet kilka lat. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Nieleczone cysty w płucach mogą prowadzić nawet do śmierci.

d2ufgt6

Profilaktyka - jak chronić się przed bąblowicą

Jak czytamy na stronie "gis.gov.pl", aby przeciwdziałać oraz zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę, należy: zachowywać zasady higieny podczas, jak i po pracy w polu, ogrodzie czy lesie, myć ręce po kontakcie ze zwierzętami; myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami; zabezpieczać śmietniki, które wabią zwierzęta; prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

Źródło: "gis.gov.pl"

Komary atakują w tym sezonie z opóźnieniem. To efekt deszczowej pogody

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ufgt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ufgt6