Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Kąpieliska zagrożone sinicami. Zobacz, gdzie się znajdują

Sinice zepsuły wakacje niejednemu turyście. Warto przed wybraniem miejsca na urlop sprawdzić, gdzie w danym momencie woda nie nadaje się do kąpieli. Inaczej nici z dobrej zabawy. Obecnie tych miejsc jest niewiele, ale warto mieć je na uwadze.

Sinice mogą powodować problemy zdrowotne Sinice mogą powodować problemy zdrowotne Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk
d1qnnab
d1qnnab

Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziemy aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę kąpielisk. To narzędzie może być wyjątkowo przydatne podczas planowania urlopu w Polsce. W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca.

Na mapie zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których woda jest niezdatna, a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów.

Zgodnie z informacjami prezentowanymi na stronie sk.gis.gov.pl obecnie kąpać się można we wszystkich nadmorskich kąpieliskach. Nie zaleca się kąpieli w trzech miejscach w środkowej Polsce. Są to: kąpielisko miejskie w Czyżewie, kąpielisko zorganizowane na wydzielonym fragmencie zbiornika wodnego "Glinianka Hosera" i kąpielisko przy plaży w Soczewce. We wszystkich tych przypadkach powodem są "parametry mikrobiologiczne".

d1qnnab

Stan wód zmienia się dynamicznie

O tym, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona, decydują pracownicy sanepidu oraz ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. Sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie, a stan kąpielisk może ulegać gwałtownemu pogorszeniu.

Zrzut ekranu ze strony sk.gis.gov.pl
Zrzut ekranu ze strony sk.gis.gov.pl

Mapa aktualizowana jest na bieżąco, a zatem o zmianie stanu wód w danym miejscu użytkownicy zostaną natychmiast poinformowani. Jeśli na mapie w danym miejscu widnieje zakaz kąpieli, zawsze podana jest także przyczyna zakazu, np. występowanie sinic, bądź Eescherichia coli (pałeczek okrężnicy).

Sinice są niebezpieczne dla zdrowia

Sinic nie należ lekceważyć, gdyż mogą być one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Kontakt z wodą podczas zakwitu sinic może skutkować wystąpieniem zmian skórnych, swędzeniem oraz łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, bólami mięśni, a nawet gorączką.

d1qnnab

Żródło: sk.gis.gov.pl

Zwierzęcy mocz, sinice i glony. Zobacz, czym grozi kąpiel "dla ochłody"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qnnab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qnnab