Wakacje 2020. Kąpieliska zagrożone sinicami. Zobacz, gdzie się znajdują
Sinice zepsuły wakacje niejednemu turyście. Warto przed wybraniem miejsca na urlop sprawdzić, gdzie w danym momencie woda nie nadaje się do kąpieli. Inaczej nici z dobrej zabawy. Obecnie tych miejsc jest niewiele, ale warto mieć je na uwadze.
Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziemy aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę kąpielisk. To narzędzie może być wyjątkowo przydatne podczas planowania urlopu w Polsce. W serwisie można sprawdzić nie tylko jakość wody, ale i zweryfikować infrastrukturę danego miejsca.
Na mapie zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których woda jest niezdatna, a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów.
Zgodnie z informacjami prezentowanymi na stronie sk.gis.gov.pl obecnie kąpać się można we wszystkich nadmorskich kąpieliskach. Nie zaleca się kąpieli w trzech miejscach w środkowej Polsce. Są to: kąpielisko miejskie w Czyżewie, kąpielisko zorganizowane na wydzielonym fragmencie zbiornika wodnego "Glinianka Hosera" i kąpielisko przy plaży w Soczewce. We wszystkich tych przypadkach powodem są "parametry mikrobiologiczne".
Stan wód zmienia się dynamicznie
O tym, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona, decydują pracownicy sanepidu oraz ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. Sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie, a stan kąpielisk może ulegać gwałtownemu pogorszeniu.
Mapa aktualizowana jest na bieżąco, a zatem o zmianie stanu wód w danym miejscu użytkownicy zostaną natychmiast poinformowani. Jeśli na mapie w danym miejscu widnieje zakaz kąpieli, zawsze podana jest także przyczyna zakazu, np. występowanie sinic, bądź Eescherichia coli (pałeczek okrężnicy).
Sinice są niebezpieczne dla zdrowia
Sinic nie należ lekceważyć, gdyż mogą być one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Kontakt z wodą podczas zakwitu sinic może skutkować wystąpieniem zmian skórnych, swędzeniem oraz łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, bólami mięśni, a nawet gorączką.
Żródło: sk.gis.gov.pl