Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Żywiec. W Nowym Zamku może powstać hotel

Żywiecki Nowy Zamek stoi w samym centrum miasta i bez wątpienia jest jego ozdobą. Jednak powiat nie ma pieniędzy na utrzymywanie odnowionego, ale pustego pałacu Habsburgów. W związku z tym lokalne władze podjęły decyzję, aby wydzierżawić obiekt.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nowy zamek w ŻywcuNowy zamek w ŻywcuŹródło: Wikimedia Commons
d4d0ggj
d4d0ggj

Nowy Zamek w Żywcu można śmiało wpisać na listę najbardziej rozpoznawalnych tego typu obiektów na Śląsku. Głównie dlatego, że stoi w centrum miasta, w otoczeniu pięknego parku. Można śmiało stwierdzić, że jest wizytówką liczącego ponad 30 tys. mieszkańców miasta. Wspaniałą rezydencję, wybudowaną na przełomie XIX i XX w., zamieszkiwała rodzina Habsburgów, która sprowadzała do niej imponujące meble wyprodukowane w Austrii, piękne kominki z Włoch czy stylowe wyposażenie z Anglii.

Po zakończeniu II wojny światowej kompleksem zarządzali komuniści, którzy doprowadzili zamek do fatalnego stanu. Podobnie jak w przypadku większości zamków w Polsce, którymi się "opiekowali", żywiecki Nowy Zamek mocno podupadł. Przez dekady wykonywano w nim wyłącznie drobne remonty. Do jego mocnej eksploatacji przyczyniło się to, że przez 60 lat działał w nim Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych.

Lepsze czasy dla zamku przyszły w 1999 r., kiedy starostwo żywieckie stało się jego właścicielem. Obiekt odnowiono dzięki 11 mln zł dotacji pochodzącej z Unii Europejskiej, ale wciąż była to zbyt mała kwota, aby w pełni odrestaurować zabytek. Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", dopiero kolejny zastrzyk gotówki z UE pozwolił na renowację czterech najpiękniejszych pomieszczeń, w których niegdyś mieszkali Habsburgowie. To Biały Salon, Pokój Zimowy, salon Marii Teresy Habsburg i gabinet arcyksięcia Karola Stefana Habsburga.

d4d0ggj

Jaka przyszłość czeka Nowy Zamek?

Początkowo planowano stworzyć w zamku centrum kulturalne i konferencyjne, jednak nic z tego nie wyszło. Niestety, zabrało pomysłów, w jaki sposób można by było wykorzystać gmach. Zaczęło też brakować pieniędzy, aby go utrzymać – roczne utrzymanie budynku to koszt rzędu 150 tys. zł.

Lokalne władze najchętniej sprzedałyby zamek, ale nie mogą tego zrobić, ponieważ potomkowie rodziny Habsburgów roszczą sobie do niego prawa. Sprawa ciągnie się latami i można przypuszczać, że miną kolejne lata, zanim zostanie rozwiązana (co ciekawe, w 2001 r. w pałacu, po powrocie z emigracji, zamieszkała księżna Maria Krystyna Habsburg. Zmarła tam w 2012 r.). W związku z tym starostwo chce wydzierżawić zamek na okres 20 lat.

– Przez pięć lat nie mogliśmy przeznaczyć zamku na działalność komercyjną, ponieważ został wyremontowany dzięki unijnej dotacji i przepisy tego zabraniały. Ten okres jednak się skończył w kwietniu. Dlatego w poniedziałek radni podjęli decyzję o ogłoszeniu przetargu na dzierżawę zamku – mówił w rozmowie z "GW" Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki.

Urzędnicy zrobili wstępne rozeznanie i okazało się, że są chętni na wynajęcie Nowego Zamku. Koszt dzierżawy zostanie określony w drodze przetargu. Starostwo przyjęło prostą zasadę - wybierze tego, kto da najwięcej.

d4d0ggj

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w zamku może być prowadzona m.in. działalność edukacyjna i usługowa, czyli np. stworzenie nowego hotelu w Żywcu. Kucharczyk podkreśla, że jeśli ktoś chciałby zamieszkać w gmachu, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak tymczasowy nabywca musi mieć na uwadze, że musi wydzierżawić cały zamek. Termin składania ofert upływa 14 września. Cztery dni później w starostwie nastąpi ich otwarcie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 5

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4d0ggj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d0ggj