WP
WP

Żywiec - Największe atrakcje

Żywiec to idealne miasto na szybkie zwiedzanie Shutterstock
Podziel się

Żywiec – miasto idealne na szybkie zwiedzanie

WP

Jeśli na drodze do celu naszej podróży leży Żywiec, warto tam zajrzeć i zostać kilka godzin. To urocze i niewielkie miasto w malowniczej okolicy, którego zwiedzanie nie zajmie nam wiele czasu, a zapamiętamy je na długo.

Żywiec położony na Śląsku to nie tylko miasto słynące na całym świecie z dobrej marki piwa, ale i oryginalne muzeum piwowarstwa z unikalną, multimedialną ekspozycją i przepiękny Park Zamkowy z pozostałościami lokalnych, wybitnych rodzin. To miasto w południowej Polsce jest pięknie położone Kotlinie Żywieckiej w pobliżu Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Żywiec – atrakcje

Będąc w Żywcu, trzeba odwiedzić muzeum Browaru w Żywcu, gdzie mamy okazję zobaczyć imponująca i bardzo ciekawą ekspozycję związaną z historią piwowarstwa i... historia reklamy oraz marketingu piwa. Mało kto wie, ale w latach przedwojennych pracownicy browaru otrzymywali tygodniową premię w piwie, odbieraną dzięki specjalnej walucie zakładowej, bitej specjalnie w tym celu.

Żywiec - okoliczne atrakcje

WP

Atrakcją okolic Żywca jest także Jezioro Żywieckie, miejskie muzeum oraz pobliska miejscowość turystyczna Szczyrk i piękny region Beskidu Żywieckiego.

Burzliwe dzieje Żywca

Początkiem osadnictwa w tej okolicy jest zasiedlenie góry Grojec przez Celtów. Z czasem w tym miejscu funkcjonowały kolejne rodziny. Szczyt rozwoju miasta przypadł jednak na XVIII wiek, kiedy na pomysł otwarcia w tym miejscu browaru wpadł arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg. To całkowicie odmieniło losy tego miejsca.

W muzeum Browaru do tej pory możemy podziwiać historyczne eksponaty z tamtych czasów. Aż do lat 80 XX wieku piwa nie przechowywano w metalowych beczkach, tylko drewnianych beczułkach, które do dzisiaj zdobią ekspozycję. Zwiedzający mogą po obejrzeniu ekspozycji skosztować produkowanych tu gatunków piwa. Co ciekawe krakowska para zdobiąca logo firmy stała się symbolem marki w czasach kiedy rozpoczynano eksport tego piwa za ocean. Krakowski folklor uważany był za najbliższy sercu Polonii, dlatego zrezygnowano z początkowych zamiarów umieszczania na etykiecie elementów związanych z folklorem żywieckim.

Żywiec – kiedy warto odwiedzić?

WP

Atrakcje w samym mieście nie mają charakteru sezonowego, dlatego do Żywca możemy jechać cały rok, zwłaszcza jeśli będzie nam po drodze. Jeśli jednak nasze turystyczne plany są związane ze szlakami turystycznymi Beskidu Sląskiego albo zdecydowaliśmy się na wyjście na szlak właśnie w okolicy Żywca, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu w górskie trasy. Latem odbywa się tutaj Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Żywiec – co warto zjeść będąc w tej okolicy

W okolicy tradycyjną potrawą jest ziemniaczanka, placi ziemniaczane oraz wędzone żeberka podawane z kapustą. Często w okolicy jadano ziemniaki, na przykład zapiekane pod kwaśnym mlekiem – zwane kłoconkami. Prażucha to z kolei tłuczone ziemniaki z dodatkiem sklejającej je w jednolitą masę mąki. Podaje się je ze skwarkami i kwaśnym mlekiem.

WP
Kraj
Położenie

Południe Polski, Śląsk, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki

Orientacyjna odległość

398 km od Warszawy, 25 km od Bielska-Białej

Strefa czasowa

UTC+1 godz.

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Obiady domowe od 20-25 zł
Piwo - 5 zł
Bilet do Muzeum Browaru - 30 zł

Komunikacja

Autobusy miejskie, taksówki, PKS, pociągi.

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

Prażucha
Kłoconki
Zupa ziemniaczanka

WP
WP