Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Prawie 40 proc. Polaków planuje spędzić urlop w kraju

Blisko 18 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku spędzić urlop za granicą, a ok. 37 proc. w kraju, poza miejscem zamieszkania - wynika z raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność". Na wakacyjny wyjazd badani najchętniej przeznaczyliby do 2 tys. zł.

Share
Urlop zagraniczny to nie marzenie każdego Polaka
Urlop zagraniczny to nie marzenie każdego PolakaŹródło: 123RF
dtu4ooo

Według badania Santander Consumer Banku przeprowadzonego na potrzeby raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność", niemal co piąty respondent zamierza spędzić tegoroczny urlop za granicą.

"Na tę sytuację mógł mieć wpływ wprowadzony program szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich chętnych dorosłych, który zdecydowanie obniża ryzyko zachorowania, a jednocześnie ułatwia życie podróżującym" - oceniono w informacji prasowej. Zwrócono uwagę, że zaszczepieni mogą liczyć na zwolnienie z testu na obecność koronawirusa m.in. wybierając się do Chorwacji, Grecji czy Bułgarii. Nie muszą też odbywać kwarantanny po powrocie do kraju.

Wakacje 2021 - jak wypoczywać będą Polacy?

Wśród osób, które zadeklarowały, że wybiorą się na wakacje do innego państwa przeważają kobiety (23,2 proc. w porównaniu do 12 proc. mężczyzn). Na taki wyjazd częściej decydują się też osoby po 30-stce (32,5 proc.) i zarabiający powyżej 4 tys. zł miesięcznie (50,4 proc.).

dtu4ooo

Z kolei 36,9 proc. Polaków wolne spędzi w kraju, ale poza miejscem zamieszkania. Zdaniem ekspertów to nadzieja na ożywienie turystyki górskiej i nadmorskiej oraz poprawę sytuacji tamtejszych restauratorów po miesiącach lockdownu.

Wypoczywać w sezonie letnim nie zamierza co siódmy Polak (14,4 proc.), z tego ponad 10 proc. zarabiających ponad 5 tys. zł miesięcznie oraz 19 proc. mężczyzn.

Z danych zebranych przez bank wynika, że nie każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd. Mogą mieć na to wpływ m.in. "uszczuplone dochody wielu rodzin spowodowane przedłużającą się pandemią i lockdownem wielu branż".

dtu4ooo

Według badania ci, którzy zdecydują się wyjechać na wakacje w tym roku będą przebywać w kameralnym otoczeniu. Większość ankietowanych zadeklarowała, że na miejsce letniego pobytu wybierze prywatną kwaterę lub pensjonat (kolejno 21,4 proc. i 18,6 proc.). Natomiast ponad 30 proc. 30-latków "nie miałoby nic przeciwko spędzeniu tegorocznego urlopu w dużym kompleksie hotelowym".

Na wakacje 2021 Polacy nie chcą wydawać więcej niż 2 tys. zł

Co piąty badany nie zamierza wydać na nadchodzące wakacje więcej niż 2 tys. zł (20,6 proc.). Chęć oszczędzania może wynikać z tego, że 62,4 proc. Polaków zamierza sfinansować tegoroczny urlop z odłożonych środków.

"Pandemia i kolejne lockdowny spowodowały, że staliśmy się ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy. Jeśli planujemy wydatki, w pierwszej kolejności chcemy wykorzystać zgromadzone oszczędności" - podsumowała Renata Wrzaskowska, ekspert ds. projektów marketingowych w Departamencie Sprzedaży i Relacji z Klientami Biznesowymi z Santander Consumer Banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Otwarcie hoteli a bon turystyczny. "Zmarnowanie pieniędzy"

dtu4ooo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtu4ooo
dtu4ooo