Trwa ładowanie...

Wakacje jak ferie - w różnych terminach. "Analiza trwa"

Od dłuższego czasu powraca temat przedłużenia wakacji szkolnych (od połowy czerwca do połowy września) i ułożenia ich na wzór ferii - z podziałem na województwa. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy nie ukrywa, że byłoby to korzystne dla branży turystycznej. Jak z kolei sprawę widzi minister edukacji i nauki?

Tłumy na plaży w MiędzyzdrojachTłumy na plaży w MiędzyzdrojachŹródło: Adobe Stock
dt2d2l5
dt2d2l5

Część gmin turystycznych proponuje, żeby rozłożyć termin wakacji letnich w poszczególnych regionach kraju, co wydłużyłoby ten okres o cztery tygodnie: od połowy czerwca do połowy września.

Gut-Mostowy przyznaje, że propozycja jest korzystna dla branży

- To byłaby rewolucja, tylko trzeba na ten problem popatrzeć szeroko. Napisaliśmy pismo do ministerstwa edukacji, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji - powiedział we wtorek 31 stycznia Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki, w radiu RMF FM.

Zwrócił uwagę, że ferie zimowe zostały rozłożone w czasie, dlatego że to były tylko dwa tygodnie, natomiast wakacje letnie to jest dziewięć tygodni. - Przy czym jest ważna pewna okoliczność - pierwsze dwa tygodnie lipca nie są takim okresem, kiedy byłyby wielkie tłumy i kolejki w regionach turystycznych - dodał Gut-Mostowy.

dt2d2l5

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na narty samolotem. To się opłaca!

Wiceminister zauważył, że osoby, które nie lubią kolejek ani tłoku, mogą już na początku lipca wypoczywać w całej Polsce, a "podstawowym argumentem za rozłożeniem terminu wakacji jest to, by poprawić komfort wypoczynku". Przyznał zarazem, że z punktu widzenia branży turystycznej "wydłużenie wakacji byłoby korzystne".

dt2d2l5

- Rok szkolny zaczynałby się w niektórych regionach dwa tygodnie później. Wiele rodzin kalendarz roczny miałoby całkowicie inaczej zaplanowany - zastrzegł Gut-Mostowy.

Minister edukacji: "Niespecjalnie widzę taką potrzebę"

W tej sprawie wypowiedział się także minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. - Niespecjalnie widzę taką potrzebę - zaznaczył w rozmowie z portalem i.pl. W ocenie szefa MEiN "wakacji nie powinno się wydłużać".

- Nie widzę również specjalnego uzasadnienia do tego, aby robić wakacje rotacyjnie, aby część młodzieży wypoczywała we wrześniu, kiedy już jest zimo - powiedział.

dt2d2l5

Zastrzegł, że "wakacje trwają wystarczająco długo, żeby nasza infrastruktura turystyczna mogła odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich uczniów".

- Co innego ferie zimowe, dwa tygodnie to był za krótki czas i dobrze, że zostały wydłużone do sześciu tygodni łącznie - zauważył. - Oczywiście, analiza trwa - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dt2d2l5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt2d2l5