Wałbrzych i okolice. Ukryta perła Dolnego Śląska
Wałbrzych wraz ze zwiedzaniem okolic to dobry pomysł na wyjazd dla rodzin z dziećmi, osób ceniących wypoczynek wśród zachwycającej przyrody, miłośników historii, czy górskich wycieczek. Poznaj malowniczy i zachwycający region Dolnego Śląska.
Wałbrzych i okolice to niezwykle interesujące miejsce dla turystów zainteresowanych historią, kulturą oraz pięknymi krajobrazami. Znajdują się tu zabytkowe pałace, zamki i willowe dzielnice, a także liczne muzea, które opowiadają historię miasta i regionu. W okolicy są malownicze szlaki turystyczne, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy Sudetów oraz odkryć unikatowe atrakcje turystyczne, takie jak kopalnie i jaskinie. Znajdują się tu także liczne uzdrowiska, które oferują nie tylko lecznicze wody, ale także wspaniałe spa i relaksacyjne atrakcje. W artykule opowiemy o najciekawszych atrakcjach turystycznych Wałbrzycha i jego okolic, które warto odwiedzić podczas wakacji lub weekendowego wypadu.
Wałbrzych dawniej i dziś
Kiedyś ten potężny ośrodek przemysłowy i wydobywczy, w nowej Polsce zderzył się z transformacją i gdy już prawie wszyscy o nim zapomnieli, nagle wrócił na mapę krajowych peregrynacji za sprawą rozwijającej się lokalnej turystyki. Gdy dociera się na miejsce, ma się nieodparte wrażenie, że przez dziesięciolecia od przejęcia "Ziem Odzyskanych", jak zwykło się określać zachodnie rubieże naszego kraju przydzielone Polsce po drugiej wojnie światowej, niewiele w te rejony inwestowano. Tak jakby nikt nie wierzył, że obszar ten kiedyś nie wróci do Niemiec.
Nie wrócił i na dobre scalił się z Polską, jednak przez swoją długą, historyczną odrębność, współcześnie oferuje on doznania estetyczne odrobinę inne aniżeli centum naszego nadwiślańskiego kraju. Inne są domostwa, inne kamienice, inne pałace i zamki. Tylko urokliwe krajobrazy pośród których rozsypano malownicze miasteczka i wioski, przypominają niezmiennie, że to mimo wszystko środek Europy.
Dolny Śląsk to spore województwo o ogromnej różnorodności, dlatego też w tej naszej opowieści koncentrujemy się jedynie na obszarze i atrakcjach położonych wokół Wałbrzycha. Jest tego bowiem tak wiele, że stworzyłby się z tego ogromny przewodnik, gdyby człowiek chciał opisać wszystko, co ma do zaoferowania to województwo. Należy więc go podzielić na raty i tak poznawać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Porównał Polki i Azjatki. "To jest zupełnie inny świat"
Przez długie lata wycieczki dolnośląskie oznaczały głównie wyjazd do Wrocławia. Świetnie połączony z wieloma metropoliami kraju, zdawał się przyćmiewać okolice. Tym razem wyruszamy jednak daleko poza rogatki stolicy Dolnego Śląska i docieramy do Wałbrzycha właśnie. Pretekstem do przyjazdu w to miejsce jest przylegające do Wałbrzycha, urokliwe uzdrowisko Szczawno-Zdrój.
Co zobaczyć w Wałbrzychu? Oto najciekawsze atrakcje miasta
Wałbrzych poznałem przed laty i nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. To położone w Sudetach Środkowych miasto swoją historią sięga książąt śląskich. Utworzone zostało w 1191 roku i w czasach średniowiecza było grodem słowiańskim. W XIV wieku miasto i okoliczny obszar przeszły pod panowanie Czech, by potem stać się częścią państwa Habsburgów.
Wiek XIX przyniósł ogromną industrializację tych obszarów. Druga wojna światowa ograbiła zaś te ziemie tak z bogactw przemysłowych wywiezionych do ZSRR, jak i przyczyniła się do wielkich zniszczeń, z których miasto podnosiło się długo i powoli. Czasy powojenne to napływ przesiedleńców z kresów oraz z zachodu oraz rozwój przemysłu górniczego. Jeszcze podczas ostatniej wizyty w mieście kilka lat temu czuć było dziwny zastój i niemożność zdecydowania, w którym kierunku nastąpi rozwój tych okolic. To częsty los miejsc, które kiedyś słynęły ze swej industrialnej siły. Na szczęście obszar ten odnalazł nowy pomysł na siebie i dziś widać, że wielkim atutem Wałbrzycha i okolic stała się turystyka. Jest to bowiem rejon niezwykle malowniczo położony oraz posiada on wiele skarbów rozrzuconych w bliskiej odległości.
Zanim jednak wyruszymy dalej, aby je odkrywać, zatrzymajmy się na chwilę w ścisłym centrum miasteczka. Paradoksalnie zaskakuje ono całkiem przyjemną architekturą, ujmującymi uliczkami oraz kilkoma ciekawymi budynkami. Spacer rozpoczynamy od miejskiego ratusza i kontynuujemy w stronę rynku, aby w końcu dotrzeć do Kolegiaty pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Chwilę włóczymy się jeszcze po mieście, zanim wyruszymy do pierwszej i jednej z najpiękniejszych atrakcji tej części Polski. Jest nią zdecydowanie Zamek Książ.
Zamek Książ - jeden z najpiękniejszych w Europie
Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Znajduje się około 7 km od centrum Wałbrzycha. Zamek Książ to monumentalna budowla z wielowiekową historią, pełna tajemnic i legend.
Zamek został zbudowany w XIII wieku, a następnie wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany w różnych stylach architektonicznych. W XVIII wieku zamek przejęli Hochbergowie i przekształcili go w swoją rezydencję. W XIX wieku był jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na Dolnym Śląsku, a na jego terenie organizowano liczne wydarzenia i imprezy.
Dzisiaj Zamek Książ przyciąga turystów z całego świata swoim pięknem i historią. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji, takich jak muzeum, wieża widokowa, kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami. Zamek oferuje również wiele możliwości zwiedzania, w tym sal reprezentacyjnych, podziemi, a także ogrodu pałacowego i parku. Zamek Książ to z pewnością jedno z najważniejszych miejsc, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. To miejsce, które zachwyca pięknem i tajemnicą, a jednocześnie daje możliwość poznania historii i kultury regionu.
Szczawno-Zdrój
Szczawno-Zdrój to uzdrowisko położone w województwie dolnośląskim, znane z bogatej oferty zabiegów uzdrowiskowych oraz urokliwego otoczenia. W mieście warto zobaczyć Park Zdrojowy oraz pójść na spacer do pięknego kompleksu Dworzysko. Kompleks Dworzysko to zabytkowa willa położona w malowniczej okolicy. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku i pierwotnie służyła jako letnia rezydencja dla niemieckiego hrabiego. Obecnie willa została przekształcona w luksusowy kompleks hotelowy, oferujący komfortowe pokoje oraz apartamenty, wyposażone w nowoczesne udogodnienia.
Zamek Grodno
Droga z Wałbrzycha do Zamku Grodno w miejscowości Zagórze Śląskie sama w sobie jest atrakcję. Przejeżdżamy przez niezwykle górzyste okolice i piękne dolnośląskie wioski, aby w końcu dotrzeć do początku Gór Sowich w okolicach Jeziora Bystrzyckiego. Tam zostawiamy auto na niewielkim parkingu i udajemy się do bajkowego zamku, który od dawna chciałem zobaczyć.
Zamek Grodno położony jest na szczycie góry Choina na wysokości 450 metrów. Powolny, spokojny spacer przez las doprowadza nas do kompleksu, który ujmuje od samego początku. Choć pierwsze elementy pochodzą z czasów książąt śląskich, dzisiejszy wygląd zamku zawdzięczamy pracom renowacyjnym przeprowadzonym w XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest piękna, renesansowa brama prowadząca do kompleksu.
Podobnie jak w przypadku wielu miejsc w tej części Dolnego Śląska, tak i tutaj natrafimy na całą masę historii z czasów wojny o tajemniczych miejscach, ukrytych skarbach lub technologiach, które rozwijała Rzesza. Zamek Grodno okazał się być jednym z najbardziej urokliwych miejsc w okolicach Wałbrzycha.
Jezioro Bystrzyckie
Skoro już spoglądamy z Zamku Grodno na jezioro zaporowe położone poniżej, warto wybrać się na małą przejażdżkę wzdłuż jego brzegów. Jezioro Bystrzyckie to zbiornik wodny o powierzchni około 21 ha i głębokość dochodzącą do 38 metrów. To popularne miejsce wypoczynku, gdzie można pływać kajakiem, żeglować, łowić ryby czy po prostu odpocząć na plaży. Wokół jeziora prowadzą również liczne trasy turystyczne, z których można podziwiać piękne krajobrazy.
Jedlina-Zdrój
Podróżując między kolejnymi atrakcjami, wpadamy do zWolna Bistro na kawę i miłą rozmowę z właścicielami. Ta okolica to idealne miejsce na odpoczynek. Jedlina-Zdrój to malownicze miasteczko na skraju Gór Wałbrzyskich. Znane jest jako uzdrowisko, ze względu na liczne źródła mineralne i walory klimatyczne. Miasteczko słynie z pięknych krajobrazów, zabytków oraz uzdrowiskowej atmosfery. Jednym z najważniejszych miejsc w Jedlinie-Zdroju jest Park Zdrojowy, położony w samym centrum miasta. To malowniczy kompleks, w którym znajduje się wiele cennych gatunków drzew i krzewów, klimatyczne alejki spacerowe i ogólna aura spokoju. Jedlina-Zdrój to piękne i urokliwe miejsce, które warto odwiedzić, aby odpocząć od codziennych spraw i cieszyć się pięknem dolnośląskiej natury oraz historii i kultury regionu.
Góry Wałbrzyskie
Skoro już wspominamy w tekście o Górach Wałbrzyskich, warto poświęcić im dłuższą chwilę. Góry Wałbrzyskie to piękne miejsce, w którym można zobaczyć wiele przyrodniczych i kulturowych atrakcji. Miłośnicy bardziej leniwej atmosfery odnajdą liczne miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Szczawno-Zdrój, które oferują bogatą ofertę usług spa i wellness. To malownicze pasmo górskie, które wciąż pozostaje jeszcze nieodkryte, jest wyjątkowym miejscem na wakacyjne przygody. Warto wybrać się na szlaki w kierunku szczytów Trójgarb oraz Chełmiec.
Kamienna Góra
Małe miasteczko Kamienna Góra to kolejny, kiedyś ważny ośrodek miejski, który położony jest pośród urokliwych wzgórz i dolin. Ma on swoich fanów, jednak w naszej opinii, warto tu zatrzymać się jedynie dla rozprostowania kości. Pomimo urokliwego centrum oraz rynku, niewiele jest w nim miejsc, w których można usiąść na dobrą kawę lub przekąskę.
Zamek w Bolkowie
Choć ruin zamków naoglądaliśmy się w okolicy naprawdę wiele, warto wpaść także do tej warowni ze względu na wspaniały widok, który się z niej roztacza. Mawiają, że to polska Dolina Loary, nie wiem, ale robi piękne wrażenie.
Pobyt w tych okolicach pobudził nasz apetyt na województwo dolnośląskie. Nie tylko jest to kraina urokliwych miasteczek i wiosek, ale także pełno tu istnych cudów natury, a to z kolei jest tym, co w ostatnich miesiącach pokochałem najbardziej.
Wakacje w okolicach Wałbrzycha to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi, osób szukających wypoczynku wśród pięknej przyrody, miłośników historii i kultury oraz aktywnych turystów. To malowniczy region, który z pewnością zachwyci każdego, kto poszukuje ciekawych i oryginalnych atrakcji turystycznych.
Czytaj też: List ukryty w butelce. Dryfował w Bałtyku 90 lat
Autor: Marcin Wesołowski, wesolowski.co
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski