MiastaWarszawa - atrakcje Starego Miasta

Warszawa - atrakcje Starego Miasta

Warszawa - atrakcje Starego Miasta
Źródło zdjęć: © Š udra11 - Fotolia.com

Sześćdziesiąt lat temu warszawskie Stare Miasto zostało podniesione z gruzów. Pieczołowicie odbudowana z dbałością o szczegóły, które dało się dostrzec na przedwojennych zdjęciach i obrazach, stolica naszego kraju znowu zaczęła błyszczeć. Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Warszawie i jakie zakątki koniecznie trzeba odwiedzić? Oto nasze propozycje.

Sześćdziesiąt lat temu warszawskie Stare Miasto zostało podniesione z gruzów. Pieczołowicie odbudowana z dbałością o szczegóły, które dało się dostrzec na przedwojennych zdjęciach i obrazach, stolica naszego kraju znowu zaczęła błyszczeć. Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Warszawie i jakie zakątki koniecznie trzeba odwiedzić? Oto nasze propozycje.

Najsłynniejszy plac w Warszawie znajduje się na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Północnego. Zniszczony w 1944 roku został odbudowany w latach 1949-58. Ma kształt nieregularnego czworokąta, do którego przylega fasada Zamku Królewskiego. Centralną częścią Placu Zamkowego jest kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 roku. To miejsce, w którym można spotkać zarówno mieszkańców stolicy, jak i turystów przybywających tłumnie do Warszawy. Każda wycieczka na warszawskie Stare Miasto zaczyna się właśnie tutaj.

at/if

1 / 6

Warszawa - Zamek Królewski

Obraz
© Š whitelook - Fotolia.com

Zamek Królewski, jeden z symboli Warszawy, został odbudowany dopiero w latach 70. XX wieku i stanowi integralną część Placu Zamkowego. Trudno sobie wyobrazić to miasto bez czerwonej fasady byłej rezydencji książąt mazowieckich. Spalony we wrześniu 1939 roku i doszczętnie zniszczony w 1944 roku jest regularnie restaurowany, a obecnie jest siedzibą muzeum. Wewnątrz zamku znajduje się bezcenna kolekcja dzieł sztuki, w tym obrazów Canaletta (na podstawie jego prac odtworzono wygląd przedwojennej Warszawy), Bacciarellego i Matejki, a dzięki darowi Karoliny Lanckorońskiej, także Rembrandta.

2 / 6

Warszawa - Rynek Starego Miasta

Obraz
© Š Juststone JKaminska - Fotolia.com

Z Placu Zamkowego przechodzimy na Rynek Starego Miasta. Jest to prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metry, z którego wychodzi osiem ulic (z każdego rogu po dwie prostopadłe do siebie): Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska. Znajdziemy tu zrekonstruowane praktycznie od zera przepiękne kamienice, takie jak Winklerowska (Balcerowska), Gizińska czy Montelupich (Filipowska), gdzie znajduje się wejście do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. W centrum rynku stoi pomnik symbolu miasta - warszawskiej Syrenki.

3 / 6

Warszawa - kościoły

Obraz
© Š Andrey Starostin - Fotolia.com

Oprócz przepięknych kamienic na Starym Mieście nie brakuje również zabytkowych kościołów. Do najwspanialszych należy bez wątpienia bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela (na zdjęciu), jedna z najstarszych świątyń Warszawy. Warto odwiedzić także kościół jezuitów p.w. Matki Bożej Łaskawej czy kościół p.w. św. Marcina.

4 / 6

Warszawa - ul. Freta

Obraz
© Š rpetryk - Fotolia.com

Jedną z najciekawszych ulic starej Warszawy jest ul. Freta. To tu znajdziemy m.in. liczne zabytkowe kamienice - pod Samsonem, Dulfusowską czy pod Łabędziem. W kamienicy Łyszkiewicza (nr 16, na zdjęciu) urodziła się Maria Skłodowska - Curie, a obecnie znajduje się tam muzeum wybitnej polskiej noblistki oraz siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

5 / 6

Warszawa - Barbakan

Obraz
© Š Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Kolejnym ciekawym elementem zabudowy Starówki jest Barbakan. Został on wzniesiony w XVI wieku i był częścią murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Wraz z pobliską Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. W XVIII wieku Barbakan został częściowo rozebrany, a w XIX wieku jego pozostałości włączono w skład nowo wybudowanych w jego miejscu kamienic. Obecnie w Barbakanie mieści się czynna w sezonie letnim wystawa Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Jest ona poświęcona Staremu Miastu oraz murom obronnym Starej Warszawy.

6 / 6

Warszawa - atrakcje

Obraz
© Š Juststone JKaminska - Fotolia.com

Z okazji zbliżającej się 60. rocznicy odbudowy Starego Miasta w Warszawie będą miały miejsce wystawy, pokazy filmów, spacery z udziałem varsavianistów, konkursy oraz koncerty. Dla gości "urodzin Starówki" przygotowano liczne atrakcje. Historię Starego Miasta przybliżą filmy dokumentalne, archiwalne, fabularne i kroniki. Pokazy odbędą się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Domu Spotkań z Historią i na Rynku Starego Miasta.

Więcej informacji na temat imprez przygotowanych z okazji 60. rocznicy odbudowy Starówki znajdziecie tutaj.

PAP/at/if

warszawamiastastare miasto

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)