WP

Warszawa w oczach turystów. Oto miejsca, które najchętniej odwiedzają

Stołeczne Biuro Turystyki przedstawia statystyki za ubiegły rok oraz listę miejsc, które najchętniej odwiedzają goście z zagranicy oraz innych części Polski. Jak się okazuje, obie grupy wskazują na inne atrakcje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 2016 r. Warszawę odwiedziło ponad 20 mln osób
W 2016 r. Warszawę odwiedziło ponad 20 mln osób (Shutterstock.com)
WP

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które dokonało tak dokładnych szacunków. Opracowano je na podstawie ponad 200 źródeł: różnych badań, informacji prasowych, stron internetowych czy danych zebranych bezpośrednio od działających w stolicy instytucji.

Nie ma jeszcze sprawozdania za ostatnie miesiące, za to są już kompletne dane za rok ubiegły. Wynika z nich, że w 2016 r. stolicę Polski odwiedziło 9,6 mln turystów, w tym 2,7 mln obcokrajowców. Jeśli brać pod uwagę wszystkie wizyty, także te bez noclegów, liczba odwiedzających przekroczyła 20 mln.

Ze sprawozdania "Turystyka w Warszawie. Raport 2016" można dowiedzieć się, że najliczniejszą grupę obcokrajowców stanowili Brytyjczycy (12 proc.), Niemcy (11 proc.) i Francuzi (7 proc.). Ile pieniędzy średnio zostawiali turyści z innych krajów? Dokładnie 1482 zł. W przypadku krajowych gości kwota ta wyniosła 402 zł. Wyliczono, że wkład branż turystycznych w PKB Warszawy wyniósł w 2016 r 15,4 mld zł, a zatrudnienie osób w usługach związanych z turystyką przekroczyło 70 tys.

WP

Zobacz też: Co kryją podziemia Pałacu Kultury i Nauki?

Jak turyści oceniają atrakcyjność Warszawy?

W dziesięciopunktowej skali przyznali stolicy 8,18 pkt. Do tak dobrego wyniku przyczyniły się interesujące miejsca, zabytki oraz kuchnia.

WP

Obcokrajowcom najbardziej go gustu przypadły: Stare Miasto (wskazało je 48 proc. badanych), Pałac Kultury i Nauki (16 proc.) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (13 proc). Natomiast w ocenie polskich turystów najciekawszymi atrakcjami w stolicy są: Muzeum Powstania Warszawskiego (34 proc.), Stare Miasto (26 proc.) oraz Muzeum Łazienki Królewskie (18 proc.).

Polub WP Turystyka
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP