Waży tyle co dwuzłotówka. Najmniejszy ptak Europy jest także w Polsce
Lasy Państwowe nie przestają raczyć internautów ciekawostkami z otaczającego nas świata flory i fauny. W jednym z ostatnich postów opublikowanych na Facebooku na tapet wzięli wyjątkowego ptaka. "Wyobraź sobie, że trzymasz w ręce monetę 2 zł... ale czy wiesz, że waży ona mniej więcej tyle, co mysikrólik?!" - zapytali swoich obserwatorów.
Mysikrólik to najmniejszy ptak nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Waży zaledwie ok. 5-6 gramów, a długość jego ciała zazwyczaj nie przekracza 9 cm. Zachwyca swoją delikatnością i zdolnością do przemierzania ogromnych dystansów.
Latające maleństwa
Mimo że mysikróliki odlatują z Polski na zimę na południe Europy oraz do afrykańskich krajów, te maleńkie ptaki możemy zobaczyć przez cały rok. Są bowiem takie, które pokonują cały Bałtyk, aby z północy Europy przylecieć do nas. Odbywają swoje jesienne migracje, aby zimować w cieplejszych rejonach, takich jak np. Puszcza Białowieska czy Augustowska.
"Chociaż mysikrólik to mikroskopijny skarb ptasiej przyrody, ma wytrzymałość godną króla. Potrafi przetrwać kilkunastostopniowy mróz, siedząc na gałązce nawet przez 16 godzin!" - czytamy w poście Lasów Państwowych na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć ptaki te mają rzeczywiście mikroskopijne rozmiary, ich śpiew jest donośny i wibrujący. Najchętniej i najczęściej śpiewają, gdy budują gniazda. Potem milkną na czas wysiadywania jaj. Gniazda te budują zazwyczaj na drzewach iglastych.
Pod postem na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy internautów, którzy zachwycają się małym ptakiem. "Mam takiego króla za oknem na drzewie i oczywiście w karmniku", "Piękny", "Taka dzielna kruszynka - zuch", "Wczoraj takiemu pomagałam wylecieć z altany. Cudowny malutki" - piszą komentujący.
Nazwa nie jest przypadkowa
Ciekawa jest etymologia nazwy tego gatunku. "Mysikrólik to nie tylko urocza nazwa, ale także świetne odzwierciedlenie jego wyjątkowych cech" - czytamy w poście Lasów Państwowych. - "Pierwszy człon nazwy, mysi, nawiązuje do rozmiarów ptaka. Ale skąd królik w nazwie? Otóż człon ten nawiązuje do łacińskiej nazwy regulus, co oznacza mały król. A wszystko za sprawą żółtego paska na głowie, który przypomina koronę" - tłumaczą leśnicy.
Źródło: Lasy Państwowe/regiodom.pl