Wędkowali w Chorwacji. Nagle dostrzegli coś niesamowitego. "Niewiarygodne wideo"
Dwóch mężczyzn wędkowało w okolicach chorwackiej wyspy Vis i przy okazji podziwiali piękno wybrzeża kręcąc je z drona, gdy nagle dostrzegli coś niezwykłego. "Byliśmy zahipnotyzowani" - przyznaje jeden z nich.
Branimir Biočić i Stefan Torres wrócili z wypadu na ryby z niesamowitym wideo, które udało im się nagrać dzięki niebywałemu szczęściu. Mężczyźni wędkowali u wybrzeży chorwackiej wyspy Vis, leżącej 50 km w linii prostej od Splitu. Ze sobą mieli drona.
Niezwykłe wideo z Chorwacji
Nagle, śledząc wideo na podglądzie, dostrzegli w wodzie coś niesamowitego. - Filmując krystalicznie czyste morze i pofałdowaną linię brzegową, byliśmy świadkami imponującej sceny - mówi Stefan Torres, operator drona.
Skierowali kamerę w tamtą stronę i okazało się, że w ich pobliżu płynie kilka wielorybów. - Najpierw odnotowaliśmy grupę 3-5 osobników, po około 15 minutach dostrzegliśmy kolejnego osobnika o podobnej wielkości - opowiada Branimir Biočić, który był świadkiem tej niesamowitej sceny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Ostatecznie podzielili się w sieci filmem, który został nagrany około 20 minut po połączeniu dwóch stad. - Na nagraniu widać aż 10 osobników - mówi Biočić.
Choć wieloryby w Adriatyku nie należą do rzadkości, spotkanie tylu osobników naraz to wyjątkowa gratka, nie mówiąc o możliwości nagrania ich z lotu ptaka. "Wideo jest wręcz niewiarygodne" - podkreśla chorwacki portal morski.hr.
- Płynęły od strony wyspy Lastovo. Kiedy zaczęliśmy filmować tę pierwszą grupę i zbliżyliśmy się do niej dronem, zanurkowała i zniknęła na około 10 minut. Popłynęliśmy za nimi, bo byli niedaleko od nas – mówi Biočić, który był zachwycony ujęciami, mając świadomość, że coś takiego zdarza się raz w życiu.
Kitovi kod Visa
Jak czytamy na morski.hr, na wideo widać finwala, czyli płetwala zwyczajnego. Jest najbliższym krewnym płetwala błękitnego i drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi. Ma średnio 20 m długości (rekordowe osobniki nawet 27 m).
Znajduje się na liście gatunków zagrożonych, a nad Adriatyk przybywa w poszukiwaniu pożywienia, najczęściej małych rybek i krewetek planktonowych.
Źródło: morski.hr