Trwa ładowanie...
d3dpxyw

Wulkan Wezuwiusz

Największe atrakcje
Wikimedia Commons CC BY Dr.Conati
Źródło: Wikimedia Commons CC BY Dr.Conati

Wulkan Wezuwiusz jest w regionie Kampanii zdecydowanie największą atrakcją związaną ze środowiskiem naturalnym. Na szlakach po Wezuwiuszu możemy spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt.

Wezuwiusz – najważniejsze informacje

Wezuwiusz, nazywany przez mieszkańców Neapolu Vesuvio, to jeden z najsłynniejszych wulkanów we Włoszech. Wyższy od Wezuwiusza, który wznosi się na 1281 metrów n.p.m., jest we Włoszech tylko wulkan Etna (ok. 3340 m n.p.m.), który góruje nad miastem Katania w Sycylii. Wezuwiusz położony jest w Zatoce Neapolitańskiej i uchodzi za jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, mimo że od 1944 roku nie jest aktywny.

Wezuwiusz – park narodowy

W 1995 toku na stoku wulkanu Wezuwiusz powstał park narodowy. Celem Parku Narodowego Wezuwiusza jest ochrona żyjących u podnóża wulkanu zwierząt, a także roślin. W Parku Narodowym Wezuwiusza żyje ponad 900 gatunków roślin, w tym wiele gatunków roślin z rodziny storczykowatych, a także m.in. janowce barwierskie czy kocanki.

Jeśli chodzi o zwierzęta, w Parku Narodowym Wezuwiusza można spotkać około 100 gatunków ptaków, takich jak myszołów czy turkawka wschodnia. Ze zwierząt żyjących na lądzie w okolicach wulkanu Wezuwiusz można zobaczyć powszechne w Polsce kuny domowe, zające szaraki i lisy.

Wezuwiusz - zwiedzanie

Zwiedzanie Wezuwiusza i utworzonego w rejonie wulkanu parku narodowego można odbyć z przewodnikiem, który poprowadzi nas sprawdzonymi, atrakcyjnymi szlakami i opowie więcej o historii tej atrakcji z Kampanii. Jeśli chcemy zatrzymać się na noc u podnóża Wezuwiusza, tak aby z rana wyruszyć na jego szczyt, również mamy taką możliwość. W San Sebastiano al Vesuvio, Ottaviano i innych miejscowościach w Kampanii działają bowiem liczne pensjonaty i hotele.

Wulkan Wezuwiusz – wybuchy

Wezuwiusz, mimo że już od ponad 70 lat nie daje znaku życia, w przeszłości wybuchał wielokrotnie. Do największej erupcji Wezuwiusza doszło w 79 roku n.e., o czym wiadomo z relacji Gajusza Ciliniusza, rzymskiego poety i doradcy Oktawiana Augusta. Ze słów Gajusza Ciliniusza wynika, że z Wezuwiusza wydobyła się chmura gazów wulkanicznych, popiołu i kamieni, które wystrzeliły na wysokość około 33 kilometrów. W wyniku erupcji Wezuwiusza zrównane z ziemią zostały miasta Pompeje, Stabie i Herkulanum.

Podejrzewa się, że wulkan Wezuwiusz mógł przynieść szkody mieszkańcom Kampanii już na 17 lat przed słynnym wybuchem z 79 roku. W 62 roku n.e. w Zatoce Neapolitańskiej doszło bowiem do silnego trzęsienia ziemi, które wywołało poważne szkody. Związek trzęsienia ziemi z wulkanem miał polegać na tym, że po trzęsieniu ziemi nad Zatoką Neapolitańską zdechło około 600 owiec, które miały się zatruć nieczystym powietrzem wydobywającym się właśnie z Wezuwiusza.

Ostatnie poważne erupcje Wezuwiusza miały miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Do pierwszego wybuchu Wezuwiusza doszło w 1906 roku, kiedy to Włosi przygotowywali się do organizacji igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1908 roku. Erupcja Wezuwiusza zniszczyła wówczas Neapol i okoliczne miejscowości w Kampanii. Włoski rząd zdecydował się na sfinansowanie odbudowy Neapolu i kilku mniejszych miast, przez co zabrakło środków na powstanie infrastruktury sportowej. Wybuch Wezuwiusza sprawił więc, że w 1908 roku olimpiada odbyła się w Londynie.

Ostatnia erupcja Wezuwiusza miała miejsce podczas II wojny światowej, w marcu 1944 roku. Lawa z wulkanu Wezuwiusz zniszczyła wtedy takie miasteczka jak Massa di Somma czy Ottaviano.

d3dpxyw
Wulkan Wezuwiusz
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h/ jazda autem: 20 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta

euro

Godziny otwarcia

- listopad-luty: 09:00-15:00,
- marzec, październik: 09:00-16:00,
- kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień: 09:00-17:00,
- lipiec-sierpień: 09:00-17:00.

Ceny biletów

10 euro

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj