Trwa ładowanie...
d2qhgt4

Wielcy odkrywcy - Benedykt Polak

Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka ruszyła z Warszawy w stronę Karakorum w Mongolii, by w ciągu dwóch miesięcy pokonać ponad 20 tysięcy kilometrów bezdroży trasą, jaką przebył w XIII w. pierwszy wielki polski podróżnik – Benedykt Polak.

d2qhgt4
d2qhgt4

Zapraszamy na program WIELCY ODKRYWCY – BENEDYKT POLAK. Od 13 października w każdą sobotę (godz. 10.35) i niedzielę (godz. 10.45) w TVP2 w pasjonujący świat Wschodu, w jego dzisiejsze realia i historyczne uwarunkowania wprowadzi telewidzów powracająca na ekrany Krystyna Czubówna – uczestniczka Ekspedycji Szlakiem Benedykta Polaka.

Ekspedycja Szlakiem Benedykta Polaka ruszyła z Warszawy w stronę Karakorum w Mongolii, by w ciągu dwóch miesięcy pokonać ponad 20 tysięcy kilometrów bezdroży trasą, jaką przebył w XIII w. pierwszy wielki polski podróżnik – Benedykt Polak.

Trasa Ekspedycji wiedzie przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Mongolię. Podróżnicy docierają czterema samochodami terenowymi w fascynujące miejsca historyczne i geograficzne, m.in. Kałmucję, stepy kazachskie, drugi pod względem wielkości na świecie kanion, miejsca bitew historycznych i wysokie góry Kirgistanu zmagając się z terenem i temperaturami wahającymi się od 45 do -5 stopni C. Przed podróżnikami stoi trudne wyzwanie – muszą nie tylko pokonać wymagający i nieznany teren, ale jednocześnie zebrać materiał do filmu dokumentalnego o Benedykcie Polaku.

d2qhgt4

Ekspedycja, w której biorą udział Krystyna Czubówna i Beata Pawlikowska, ma na celu popularyzację postaci Benedykta Polaka, który z Janem di Piano Carpinim dotarł na dwór mongolskiego chana na ćwierć wieku przed Marco Polo. To dokonanie naszego rodaka, doceniane przez międzynarodowe autorytety w dziedzinie geografii i historii, jest zupełnie nieznane w Polsce.

Przygotowania do wyprawy trwały wiele miesięcy, które poświęcono na zbieranie informacji o poselstwie Benedykta Polaka. W kraju nie zachował się żaden odpis \"Sprawozdania\" Benedykta z podróży do Karakorum. Relacja z wyprawy (znana z dwóch rękopisów: paryskiego i wiedeńskiego) została przetłumaczona na język polski dopiero w 1986 roku i ukazała się w niskonakładowym \"Kalendarzu Świętego Antoniego\".

ZOBACZ GALERIE Z POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW WYPRAWY

Ukraina
Źródło: Ukraina
d2qhgt4

Zapraszamy do oficjalnego serwisu Ekspedycji
www.benedyktpolak.pl.

d2qhgt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhgt4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj