Trwa ładowanie...

Wielka atrakcja Rzymu zagrożona. O krok od wprowadzenia ograniczeń

Fontanna di Trevi, najsłynniejsza fontanna w Rzymie, znana z filmu "Dolce Vita" Federico Felliniego, jest od lat celem tłumów gości z całego świata. Jednak niedawne incydenty z udziałem nieodpowiedzialnych turystów spowodowały, że władze Rzymu zdecydowały się podjąć radykalne kroki.

Fontanna di Trevi w Rzymie (fot. ilustracyjna)Fontanna di Trevi w Rzymie (fot. ilustracyjna)Źródło: Adobe Stock, fot: Luciano Mortula
d1um8gd
d1um8gd

Okropni turyści

Od kilku miesięcy coraz bardziej zmienia się podejście mieszkańców i władz Rzymu do zachowania niektórych turystów, którzy nie szanują miejsca i kultury, którą przyjechali podziwiać. W zeszłym miesiącu miał miejsce niefortunny incydent, kiedy mężczyzna wskoczył na jeden z posągów Fontanny di Trevi i zanurzył się w basenie, podczas gdy inni zachwyceni nagrywali jego nieodpowiednie zachowanie.

W odpowiedzi na ten i podobne incydenty, władze stolicy Włoch apelują o wprowadzenie ograniczeń w dostępie do Fontanny di Trevi. Policja nakłada obecnie grzywny na takich turystów, ale zdaniem wielu, to niewystarczająca kara, aby powstrzymać ich od powtarzania głupich działań.

Radny miasta Alessandro Onorato, odpowiedzialny za politykę turystyczną i organizację wydarzeń, zaapelował do włoskiego ministerstwa kultury o opracowanie planu ograniczenia zwiedzania tego historycznego miejsca. Onorato podkreślił, że nie można dopuszczać do bezkarnego niszczenia tak cennych zabytków, które są nie tylko dziedzictwem Włoch, ale całego świata.

d1um8gd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Tak wygląda życie w Seulu. "Mieszka tu połowa całej populacji Korei"

Ograniczenia mają chronić zabytki i turystów

Zmniejszenie dostępu do Fontanny di Trevi nie byłoby pierwszym krokiem podjętym przez władze w celu ochrony rzymskich zabytków przed niesfornymi turystami. Wcześniej ogłoszono możliwość kary więzienia za niszczenie murów Koloseum, a także wprowadzono opłatę za wstęp do Panteonu, który wcześniej był dostępny za darmo.

To jednak nie jest pierwszy raz, gdy Fontanna di Trevi znalazła się w centrum uwagi ze względu na swoją ochronę. W 2019 r. skargi mieszkańców na natłok turystów doprowadziły do tymczasowego zamknięcia fontanny, gdy w jej pobliżu gromadziło się zbyt wiele osób.

d1um8gd

Ograniczenie możliwości zwiedzania Fontanny di Trevi miałoby na celu zarówno ochronę samego zabytku, jak i bezpieczeństwa turystów. Wprowadzenie takich restrykcji może być niezbędne, aby przypomnieć odwiedzającym o szacunku i odpowiedzialności wobec dziedzictwa kulturowego.

Źródło: fly4free.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1um8gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1um8gd