Wielka Brytania – otwarto najmniejsze muzeum świata

W nieużywanej, czerwonej budce telefonicznej w wiosce Warley otworzono muzeum. Tym samym stało się ono najmniejszym tego typu obiektem na świecie. Wnętrze kryje m.in. literaturę opisującą dzieje miejscowości.

Wielka Brytania – otwarto najmniejsze muzeum świata
Źródło zdjęć: © Andrei Nekrassov / Shutterstock.com

21.10.2016 | aktual.: 22.10.2016 13:11

W nieużywanej, czerwonej budce telefonicznej w wiosce Warley (Wielka Brytania)
otworzono muzeum. Tym samym stało się ono najmniejszym tego typu obiektem na świecie. Wnętrze kryje m.in. literaturę opisującą dzieje miejscowości.

Charakterystyczna budka telefoniczna, jakich wiele można spotkać na Wyspach Brytyjskich, znajduje się obok hotelu i restauracji Maypole w miejscowości Warley, która położona jest w hrabstwie Yorkshire.

Ze względu na niewielkie wymiary muzeum, można je zwiedzać wyłącznie pojedynczo. Wewnątrz znajdziemy stare fotografie, przedmioty osób mieszkających w wiosce, a także informacje dotyczące historii Warley. Ekspozycja będzie zmieniana raz na trzy miesiące. Muzeum zgłosiło także swoją kandydaturę do księgi rekordów Guinnessa.

— Warley CA (@WarleyCA1) 10 kwietnia 2016

Jak powstało niewielkie muzeum?

Na pomysł stworzenia nietypowego muzeum wpadli mieszkańcy po tym, gdy okazało się, że nieużywana od dłuższego czasu budka ma zniknąć z przestrzeni publicznej. Wspólnie uznano, że po kilkudziesięciu latach tak mocno wpisała się w krajobraz, że należy zrobić wszystko, aby zaniechać jej rozebrania. Pomysł stworzenia muzeum został ciepło przyjęty przez miejscowych, a na jego otwarciu pojawiły się media i lokalne władze.

@IMcMillan Now open, smallest walk-in museum, Warley Museum, Warley Halifax, presently being verified by The Guiness Book of Records pic.twitter.com/Gew13ic1OG

— christine czainski (@chrisczainski) 9 października 2016

Jednak los większości czerwonych budek telefonicznych na Wyspach Brytyjskich zdaje się być przesądzony. Według danych opublikowanych przez _ British Telecommunications _, w 2015 r. korzystało z nich tylko 7 proc. mieszkańców, a każdego roku liczba ta maleje. Aby zapobiec bezpowrotnemu znikaniu budek, coraz częściej wykupują je osoby prywatne, firmy czy instytucje kulturalne.

wg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)