Wielki Presław
W X w. Wielki Presław był bez wątpienia najważniejszym miastem na Bałkanach, a w każdym razie jednym z najznaczniejszych, ale szybko znalazł się pod rządami bizantyjskimi.
19 km na południowy zachód od Szumenu leży miasto Wielki Presław, rozpostarte na dwóch brzegach rzeki Ticza. Założone przez chana Omurtaga w 821 r., za panowania cara Symeona I Wielkiego (893-927), było drugą (po Plisce) stolicą pierwszego państwa bułgarskiego.
W X w. Wielki Presław był bez wątpienia najważniejszym miastem na Bałkanach, a w każdym razie jednym z najznaczniejszych, ale szybko znalazł się pod rządami bizantyjskimi. W 1388 r. zajęli i zniszczyli go Turcy, którzy wykorzystywali kamienie z presławskich budowli przy wznoszeniu meczetów w Szumenie. Dziś można zwiedzać imponujące ruiny dawnej stolicy, spośród których największe wrażenie robi budynek cerkwi.
Zwiedzanie
RUINY WIELKIEGO PRESŁAWIA.
2 km na południe od obecnego miasta (dojście pieszo albo dojazd autobusem)
Wśród ruin murów obronnych, budynków użyteczności publicznej, warsztatów rzemieślniczych, pałaców i łaźni, najcenniejszym zabytkiem jest Okrągła Cerkiew. Została zbudowana w 908 r. Jej mozaiki i rzeźby są charakterystyczne dla średniowiecznej sztuki bułgarskiej.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE.
W pobliżu ruin
tel. (0538) 2630
Czynne codziennie, od 9.00 do 18.00 w lecie i od 9.00 do 17.00 w zimie.
Wstęp: 3 BGL.
Zwiedzanie z przewodnikiem:10 BGL.
Wśród eksponatów jest ceramika z Presławia, m.in. ceramiczna ikona św. Teodora Stratiłata, złoty skarb dawnej stolicy, a także unikatowa kolekcja ołowianych pieczęci, używanych przez władców bułgarskich i bizantyjskich.