Trwa ładowanie...

Wielkie zmiany w Egipcie. Kair odzyska dawny blask

Stolica Egiptu ma zmienić się nie do poznania. Nowy projekt zakłada przeniesienie z Kairu rządowej administracji do futurystycznego miasta na pustyni. Jak pisze Reuters, miasto ma utracić swój biurokratyczny charakter i odzyskać oblicze jak z "Księgi tysiąca i jednej nocy".

Share
Kair
KairŹródło: Adobe Stock, fot: zevana
d3m357c

Największe miasto Bliskiego Wschodu, zamieszkane przez ponad 20 mln ludzi przejedzie niebawem niezwykłą metamorfozę. Egipskie władze mają plan ożywienia Kairu i promocji tej 1000-letniej metropolii. Projekt zakłada "ratowanie starej zabudowy utraconej z powodu biurokracji, urzędniczej korupcji, rozmaitych prawnych ograniczeń".

Choć turyści i tak odwiedzają Kair, to mają to robić jeszcze częściej i chętniej, bo jak twierdzi wielu, miasto już dawno straciło swój urok i blask.

Kair zmieni się nie do poznania

"Na pustych działkach zostaną wzniesione budynki w niskiej zabudowie, do których przeniosą się mieszkańcy i warsztaty z zabytkowych dzielnic. Zniszczone konstrukcje będą odbudowywane i odnawiane" – powiedział główny koordynator projektu Muhammed al-Chatib. "Budżet nie jest problemem. Każdy budżet na historyczny Kair zostanie zatwierdzony" – dodał.

d3m357c

Niedługo rozpoczną się prace nad przekształceniem kilku karawanserajów (domów zajezdnych dla karawan) w hotele butikowe. Odświeżone będą także fasady zabytkowych budynków. W pierwszej fazie projektu, zaplanowanej na najbliższe dwa lata, renowacji ma zostać poddane ok. 10 proc. zabudowy miasta.

Na początku większość prac skupi się na przywróceniu dawnego wyglądu dzielnic położonych wokół trzech wielkich bram miejskich zbudowanych przez Fatymidów. Dynastia ta władała Egiptem przez dwa stulecia po tym, jak jej armia opanowała Kair w 969 r.

"Nieliczne miasta na świecie mają tak wiele warstw historii sięgającej tak daleko" – ocenił Jeff Allen z World Monument Fund, pracujący nad renowacją XVI-wiecznego sufickiego kompleksu religijnego na południe od jednej z bram, Bab az-Zuwaila.

W drugiej fazie projektu nastąpi przywrócenie dawnego blasku zabytkowej zabudowie miasta.

Zmiany w Kairze

Co ważne, konserwator specjalizujący się w architekturze islamu, Alaa al-Habaszi zapewnia, że podczas renowacji "rząd bierze pod uwagę potrzeby mieszkańców, rzemiosło, historyczną tkankę i infrastrukturę, nie skupiając się jedynie na zabytkach".

d3m357c

Docelowo znaczna część Starego Kairu zostanie przekształcona w strefę dla pieszych.

"Kluczowe jest wdrożenie (planu)" – podsumowuje Al-Habaszi, ale przyznaje, że jego realizacja może być kłopotliwa. - "Martwię się opóźnieniami. Obawiam się, że zasady, na których ukształtował się cały projekt, mogą ulec modyfikacji na etapie wdrożenia".

Nowa stolica Egiptu

Nowości w Kairze to nie koniec ambitnych planów w Egipcie. 35 km na wschód od Kairu powstanie nowa stolica, w której znajdą się budynki administracyjne i mieszkania.

Miasto ma kosztować od 45 do nawet 58 mld dolarów i zajmować powierzchnię 700 km kw. W założeniu ma to być pierwsze tzw. smart city w Afryce z siedzibami ministerstw, gigantycznym lotniskiem, operą czy dzielnicą rozrywki.

d3m357c

Źródło: PAP/Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapomnij o last minute. "Wyjazdy mają po prostu realne ceny"

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3m357c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m357c
d3m357c