Trwa ładowanie...

"Więzienie dla demonów". Ta dziura w ziemi nazywana jest wrotami do piekła

Głęboka dziura w ziemi na wschodzie Jemenu to miejsce, w którym tworzą się legendy. Na pustyni znajduje się otwór, z którego wydobywa się fetor, który przez wiele lat był przyczynkiem do opowieści o mieszkających w głębi ziemi demonach.

Dziura w ziemi w Jemenie nazywana jest przez miejscowych "więzieniem dla demonów" - zdjęcie poglądoweDziura w ziemi w Jemenie nazywana jest przez miejscowych "więzieniem dla demonów" - zdjęcie poglądoweŹródło: Adobe Stock, fot: ©[piotr zabicki aka mangojuicy]
d2d91v6
d2d91v6

Więzienie dla demonów

Głęboka dziura na pustyni w Jemenie od lat budzi ciekawość i lęk. Wydobywający się z niej fetor sprawia, że miejsce opisywane jest przez miejscową ludność jako "więzienie dla demonów". Jaskinia Barhout, znana również jako Studnia Piekła to szeroka na 30 metrów dziura na pustyni w prowincji Al-Mahra. Jej głębokość jeszcze niedawno szacowano na 100 do nawet 250 metrów głębokości.

Wśród mieszkańców krąży mit, że dziurę zamieszkują uwięzione tam dżiny, które wciągną do środka każdego, kto zbliży się do jaskini.

Przez wiele lat próbowano zgłębić specyfikę niezwykłego znaleziska, aż w 2021 zespół grotołazów Oman Cave Exploration Team postanowił zejść wgłąb dziury, aby sprawdzić, co kryje się na dnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Co kryje piekielna dziura w ziemi?

Ekspedycja była opisywana jako pierwsze zejście do "Studni Piekła", z uwagi na to, że wcześniej nie potwierdzono, by jakaś inna grupa osób zdecydowała się na całkowitą eksplorację jaskini Barhout.

d2d91v6

Jeszcze wcześniej jemeńscy urzędnicy podali agencji AFP, że nie wiedzą, co znajduje się na dnie jaskini, a najgłębiej udało im się zejść na głębokość ok. 60 metrów.

- Zauważyliśmy w środku dziwne rzeczy. Wyczuliśmy też coś dziwnego… To tajemnicza sytuacja – powiedział agencji AFP Salah Babhair, dyrektor generalny urzędu badań geologicznych i zasobów mineralnych w Mahrze.

Studnia pełna węży

Ekspedycja z Omanu była jednak zdecydowana, aby zbadać dno jaskini. Do jej krańca dotarło kilka osób. Odkryto, że jaskinia ma w istocie 112 metrów głębokości. Na jej dnie były szczątki węży i ptaków, które najprawdopodobniej były odpowiedzialne za zapach wydobywający się z dziury.

d2d91v6

Podczas ekspedycji pobrano także próbki skał, gleby, a także zwłok zwierząt, znajdujących się na dnie. Odkryto także dużą ilość zielonych pereł jaskiniowych, wyrzeźbionych przez wodę.

Źródła: focus.pl, aleteia.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d91v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d91v6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj