Trwa ładowanie...

Wilki opanowują Warmię i Mazury. Samorządowcy działają

Dzikie zwierzęta coraz częściej są spotykane w miastach, w bliskim sąsiedztwie człowieka. Szczególna sytuacja ma miejsce na Warmii i Mazurach, gdzie pojawiły się incydenty z udziałem wilków. Samorządowcy postanowili więc działać.

Wilki potrafią podchodzić coraz bliżej zabudowań Wilki potrafią podchodzić coraz bliżej zabudowań Źródło: Adobe Stock
dlgr3j3
dlgr3j3

Samorząd podolsztyńskiej gminy Dywity organizuje dla mieszkańców otwarte spotkanie dotyczące obecności wilków na terenie Warmii i Mazur. - Uczestnicy dowiedzą się nie tylko o tym, jak reagować na wilki, ale też jak zgłaszać ewentualne szkody wyrządzone przez te zwierzęta - powiedziała Justyna Januszewicz z olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wilki coraz bliżej ludzi

- Przyjedziemy do każdego samorządu, który o takie spotkanie poprosi - zadeklarowała Justyna Januszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dodała, że tego typu spotkanie w ostatnim czasie odbyło się w Olecku. Na połowę marca zaplanowane jest w podolsztyńskich Dywitach.

Spotkania nie byłyby tak bardzo potrzebne, gdyby te dzikie zwierzęta coraz częściej nie opuszczały lasów. Takie sytuacje jednak mają miejsce. - Na kolonii we wsi Dąbrówka Mała wilk miał zagryźć psa, podobnie twierdzili też mieszkańcy wsi Kieźliny - powiedział Jacek Niedźwiedzki, rzecznik prasowy gminy Dywity.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcą pobić rekord Guinnessa. "Nikt jeszcze tego nie zrobił"

dlgr3j3

- Nie chcemy w internecie publikować porad związanych z zachowaniem się wobec wilków, bo wiemy, że uaktywnią się i miłośnicy i przeciwnicy wilków. Chcemy dać ludziom merytoryczną wiedzę, stąd pomysł spotkania - dodał Niedźwiedzki. Ponadto podkreślił, że spotkanie zaplanowane będzie na godziny popołudniowe tak, by każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział.

Wilki na Warmii i Mazurach

Populacja wilków w województwie warmińsko-mazurskim szacowana jest na 160 osobników, jednakże inwentaryzacja, po której ujawniono takie dane, była przeprowadzana wiele lat temu.

Januszewicz powiedziała, że pojawiające się w ostatnim czasie informacje o częstszym widywaniu wilków wcale nie muszą oznaczać zwiększenia tej populacji. - Budujemy się, wchodzimy na tereny, które do niedawna były lasem. Może z tego powodu częściej widujemy wilki, może wcale nie jest ich znacząco więcej, niż było - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj