Trwa ładowanie...

Wilno. Ulica Lecha Kaczyńskiego udekorowana polskimi tabliczkami

W lutym Rada Miasta Wilna nadała bezimiennej wówczas ulicy imię Lecha Kaczyńskiego. Natomiast w listopadzie odsłonięto tabliczki dekoracyjne w języku polskim i litewskim.
Share
Dwujęzyczne tabliczki dekoracyjne na ulicy imienia polskiego polityka
Dwujęzyczne tabliczki dekoracyjne na ulicy imienia polskiego politykaŹródło: GoVilnus
d2axxja

Ulica Lecha Kaczyńskiego rozciąga się od Planetarium, przecina Prospekt Konstytucji i ciągnie się do ulicy Lwowskiej, nieopodal Samorządu miasta Wilna i graniczy z aleją Jonasa Jablonskisa.

   GoVilnus
Źródło: GoVilnus

W uroczystości odsłonięcia tabliczek wzięli udział: premier Saulius Skvernelis, mer Wilna Remigijus Šimašius, wicemer Edyta Tamošiūnaitė, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP Urszula Doroszewska i inni goście. Wystąpił Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Wilia" oraz chór "Jauna muzika".

   GoVilnus
Źródło: GoVilnus

- Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski, upamiętniamy pamięć zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób symbolicznie nadajemy sens bliskim relacjom między dwoma sąsiednimi państwami, wzajemnym zrozumieniem i spójnością Litwinów i Polaków. Cieszę się, że tabliczki pojawiły się również w języku polskim. Były prezydent Polski odwiedził Wilno aż 16 razy, kochał Litwę. Był i zawsze będzie wielkim przyjacielem Litwy i Wilna - powiedziała wicemer Edita Tamošiūnaitė.

   GoVilnus
Źródło: GoVilnus

Dwujęzyczne elementy ulicy Lecha Kaczyńskiego zostały stworzone przez dr Jonasa Jakaitisa, docenta Katedry Wzornictwa na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina oraz wykładowcę dr Mindaugasa Užkuraitisa wraz z grupą studentów.

d2axxja

Źródło: Go Vilnius

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Operacja "Ostra Brama" [Polimaty]

d2axxja

Podziel się opinią

Share
d2axxja
d2axxja