Wiosna na południu Europy. "Zupełnie inne doświadczenie"
Wydarzenia muzyczne, sportowe, kulturalne to nowe magnesy przyciągające zagranicznych turystów. Wiosną okazji do odkrywania Europy poprzez uczestniczenie w imprezach innych niż wszystkie będzie całkiem sporo. Do wyboru są koncerty, festiwale i fiesty.
Wiosna to moment, kiedy ulice, place i promenady w popularnych krajach turystycznych zamieniają się w scenerię barwnych wydarzeń. To moment, kiedy można podziwiać budzącą się do życia naturę, ale też dowiedzieć się czegoś o tradycjach odwiedzanych krajów.
- Kwiecień, maj i czerwiec to idealne miesiące, by odwiedzić Portugalię, Andaluzję, Maltę, Cypr czy Bułgarię - mówi Michał Głowa, country manager na Polskę w biurze podróży Click&Go. - Nie tylko ze względu na sprzyjającą pogodę, ale przede wszystkim z powodu licznych świąt i uroczystości, które od pokoleń gromadzą wokół siebie mieszkańców i turystów - dodaje.
Festiwal Kwiatów na Maderze
Madera, znana jako "wyspa wiecznej wiosny", w maju zaprasza na Festiwal Kwiatów, który odbywa się w Funchal. W tym czasie ulice zamieniają się w barwne dywany, organizowane są wystawy florystyczne, a mieszkańcy przechodzą przez miasto w kolorowych strojach w czasie jednej z najpiękniejszych parad w Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Egzotyka idealna na kwiecień. Wachlarz kierunków jest ogromny
W tym roku Festiwal Kwiatów odbędzie się w dniach 1-25 maja. Wydarzenie jest nie tylko hołdem dla przyrody, ale także okazją do lepszego poznania kultury Madery - jej muzyki, tradycji oraz kuchni.
Festa Frawli na Malcie
Lubicie truskawki? W takim razie zaplanujcie w kwietniu wycieczkę na Maltę. W miasteczku Mgarr znajdziecie tysiące tych owoców. Festa Frawli to okazja do odbycia kulinarnej podróży pełnej nieoczywistych smaków - od truskawkowych likierów i deserów po wytrawne dania.
Festiwalowe menu zachwyca różnorodnością, a dodatkowe atrakcje, takie jak koncerty, występy folklorystyczne i warsztaty kulinarne, pozwalają lepiej poznać lokalne tradycje. Mgarr i cała Malta zapraszają na to słodkie święto już 27 kwietnia.
Feria de Abril w Sewilli
Feria de Abril w Sewilli to jedno z najbardziej spektakularnych świąt w Hiszpanii. W tym roku odbędzie się w dniach 5-10 maja, a więc w okresie, kiedy w polskich szkołach średnich trwają matury.
To idealny moment, by zabrać dzieci, które mają w tym czasie przerwę od nauki na edukację w terenie. Będzie okazja, by zobaczyć tradycyjne stroje, tańce flamenco, parady konne i spróbować lokalnych przysmaków.
Anthestiria na Cyprze
Anthestiria to święto kwiatów wywodzące się z kultu Dionizosa, które dziś obchodzone jest w cypryjskich miastach, takich jak Limassol, Larnaka i Pafos. Parady kwiatowe, udekorowane ulice i muzyka na żywo tworzą atmosferę, która doskonale oddaje radosny charakter cypryjskiej wiosny.
Festiwal Róż w Bułgarii
Pozostając w klimacie kwiatowym, przenieśmy się do Doliny Róż w Bułgarii, która od wieków słynie z produkcji olejku różanego. Na początku czerwca w Kazanłyku odbywa się Festiwal Róż.
W tym roku to wielkie święto barw i zapachów zaplanowano na okres 15 maja - 8 czerwca. Podczas obchodów będzie można wziąć udział w zbiorach, obejrzeć parady, spróbować tradycyjnych bułgarskich przysmaków i poznać sekrety produkcji olejku różanego. To wyjątkowa okazja, by odkryć mniej znane oblicze Bułgarii i poczuć niezwykły aromat tego regionu.
Noc św. Antoniego
To wyjątkowe wydarzenie zamienia stolicę Portugalii w ogromną imprezę pod gołym niebem. Mieszkańcy Lizbony z wielkim entuzjazmem świętują ku czci swojego patrona, św. Antoniego.
W dniach 12-13 czerwca odbędą się liczne parady, tańce i koncerty, a kiedy zgłodniejemy, możemy wybrać się na grillowane sardynki. To niezapomniana okazja, by poczuć się częścią lokalnej społeczności i zanurzyć w radosnej atmosferze miasta.
Wiosna to inny wymiar podróżowania
- Nie można zapomnieć, że wiosna to także Wielkanoc - jedno z najważniejszych świąt w Europie. W krajach takich jak Hiszpania, Grecja czy Portugalia obchody mają niezwykle uroczysty charakter. Hiszpańskie procesje Semana Santa w Sewilli i Maladze to widowiskowe pochody, które gromadzą tysiące wiernych i turystów. Z kolei w Grecji Wielkanoc to czas rodzinnych biesiad, fajerwerków i tradycyjnych obrzędów, szczególnie na wyspach takich jak Korfu czy Santorini - dodaje Michał Głowa.
Dla podróżnych to wyjątkowa okazja, by nie tylko zobaczyć lokalne tradycje, ale także poczuć ich głębokie znaczenie dla mieszkańców. Europa Południowa wiosną to zupełnie inne doświadczenie niż latem. Festiwale i święta pozwalają lepiej poznać kulturę odwiedzanych miejsc, a pogoda sprzyja zarówno zwiedzaniu, jak i relaksowi. - Można nie tylko zobaczyć miejsca w ich naturalnym rytmie, ale też uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach, które pokazują prawdziwe oblicze lokalnych społeczności. To czas, gdy podróże są nie tylko zwiedzaniem, ale i autentycznym przeżyciem - podsumowuje ekspert.