Trwa ładowanie...
d4hrr3r

Wodospad Kamieńczyka

Największe atrakcje
Wodospad Kamieńczyka
Kraj
szklarskaporeba.pl
Źródło: szklarskaporeba.pl

Wodospad Kamieńczyka ma iście baśniowy urok. To również z jego powodu do Szklarskiej Poręby corocznie przybywają tłumy turystów, pragnących rozkoszować się nieskażonym pięknem dziewiczej przyrody. Latem wodospad romantycznie oświetlają promienie słońca, zimą pokłady śniegu sprawiają, że jest on niezwykle przytulny.

Wodospad Kamieńczyka - historia

Najwyższy wodospad polskich Karkonoszy, Wodospad Kamieńczyka, ma próg na wysokości aż 843 metrów. Usytuowany jest on na trasie prowadzącej ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Tuż za środkową kaskadą ukryta jest grota „Złota Jama”, którą setki lat wcześniej wykuli w litej skale Walończycy. Udawało im się tu znaleźć liczne skupiska cennych ametystów oraz pegmatytu.

Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej obiekt był pomnikiem przyrody, a aktualnie, jako fragment Karkonoskiego Parku Narodowego, jest ściśle chroniony. Trasa prowadząca do Wodospadu Kamieńczyka nie należy do najłatwiejszych, ale niezapomniane widoki wynagradzają wysiłek.

Wodospad Kamieńczyka – ciekawostki i legendy

Wodospad Kamieńczyka był jednym z drugoplanowych bohaterów brytyjskiego filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Reżyser cyklu zbierał najbardziej interesujące propozycje lokalizacji. W części scen widać nasz rodzimy wodospad, który podczas nietypowego castingu wygrał chociażby z równie urokliwymi zakątkami we Włoszech, w Słowenii czy w Czechach.

Legenda głosi, że rusałka Łabudka zakochała się w śmiertelniku, po czym oddała mu na sfinansowanie leczenia chorej matki wszystkie skarby, jakie posiadała. Mężczyzna miał wrócić do ukochanej tuż po tym, jak uda mu się pomóc rodzicielce, jednak długo się nie zjawiał. Poszukiwania Kamieńczyka Bronisza wysoko w górach skończyły się odnalezieniem jego ciała nad przepaścią. Poruszona i przerażona Łabudka poślizgnęła się i spadła w dół tuż obok swojego oblubieńca. Siostry ostrzegały rusałkę, żeby nie oddawała nikomu swojego serca. Załamane opłakiwały ją rzewnymi łzami, z których powstał Wodospad Kamieńczyka.

Wąwóz Kamieńczyka

Trzy kaskady Wodospadu Kamieńczyka spływają 27 metrów w dół, aby obmywać Wąwóz Kamieńczyka. Kanion ten liczy niemal 100 metrów długości, 25 metrów wysokości, minimalnie 3 metry szerokości i ma praktycznie pionowe ściany. W miejscu zetknięcia się opadającej ściany wody z jej prostopadle położoną taflą Wąwóz Kamieńczyka ma szerokość 15 metrów.

W najbliższej okolicy Wodospadu Kamieńczyka znajdziemy prywatne schronisko „Kamieńczyk", a także Szałas Sielankę. Aby dojść do Wodospadu Kamieńczyka i Wąwozu Kamieńczyka wystarczy trzymać się z centrum Szklarskiej Poręby czerwonego szlaku (GSS) lub wybrać szlak czarny, tuż przy stacji dolnej Kolei Linowej „Szrenica”.

Wodospad Kamieńczyka
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 4 h 54 min jazdy; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 2 h jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

9-17

Ceny biletów

Bilet normalny: 6 zł, bilet ulgowy: 3 zł, jednodniowy dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim: 5 i 2,5 zł

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 482 km; od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 130 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hrr3r
d4hrr3r
d4hrr3r