Wpadła na polsko-ukraińskiej granicy. Grozi jej nawet więzienie

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt koralowca. Koralowiec znajdował się w bagażu wjeżdżającej do Polski przez przejście w Korczowej obywatelki Ukrainy.

Podczas kontroli bagażu pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli koralowca
Podczas kontroli bagażu pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli koralowca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | RioPatuca
oprac. KASW

03.06.2024 15:49

- Okaz koralowca należy do gatunków zagrożonych wyginięciem i objęty jest ochroną – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej natrafili na koralowca w trakcie kontroli samochodu osobowego. Zatrzymana obywatelka Ukrainy nie przedstawiła chronionego okazu do odprawy.

- Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES. W związku z naruszeniem przez nią przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali koralowca do dalszego postępowania – powiedziała podkom. Chabowska.

Koralowce zagrożone wyginięciem

Rzeczniczka wyjaśniła, że koralowce rafotwórcze (Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Konieczne jest specjalne zezwolenie

Jak przypomniała podkom. Chabowska, handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym więzieniem od trzech miesięcy do pięciu lat.

Jak podała rzeczniczka, w 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze KAS wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES.

Źródło artykułu:PAP
w podróżygranica z ukrainąprzemyt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)