MiastaWspółczesne piramidy

Współczesne piramidy

Współczesne piramidy
Źródło zdjęć: © <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-192949p1.html?cr=00&pl=edit-00">Aneese</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Słysząc słowo piramida, na myśl przychodzą nam starożytne, monumentalne budowle w Egipcie. Jednak w obecnych czasach również tworzy się podobne obiekty, z tym, że zamiast bloków skalnych, wykorzystuje się nowoczesne materiały, jak metal czy szkło. Przedstawiamy kilka współczesnych piramid, które zaskakują przeznaczeniem.

Gdy słyszymy słowo piramida, na myśl przychodzą nam starożytne, monumentalne budowle w Egipcie. Jednak w obecnych czasach również tworzy się podobne obiekty. Z tym, że zamiast bloków skalnych wykorzystuje się nowoczesne materiały, jak metal czy szkło. Przedstawiamy kilka współczesnych piramid, które zaskakują przeznaczeniem.

Luxor Las Vegas to luksusowy hotel z kasynem, położony przy słynnej ulicy Las Vegas Strip w Paradise, w stanie Nevada. Jego autorem był architekt Veldon Simpson. Złożony z 4407 apartamentów budynek obłożony taflami czarnego szkła, kształtem odzwierciedla starożytną piramidę. Oddany został do użytku w 1993 r., a nazwano go na cześć egipskiego miasta Luksoru, do którego nawiązuje wizualnie oraz tematycznie. W lipcu 2007 r. za kwotę 300 milionów dolarów odświeżono wnętrze hotelu. Wśród zmian było między innymi usunięcie dużej części elementów wystroju powiązanych ze starożytnym Egiptem i zastąpienie ich nowoczesnymi restauracjami oraz klubami.

wg

1 / 6

Piramida w Memphis, Stany Zjednoczone

Obraz
© Arena Photo UK / Shutterstock.com

Piramida w amerykańskim mieście Memphis znana jest również jako Wielka Piramida Ameryki. Położona nad brzegiem rzeki Mississippi budowla została zaprojektowana przez lokalnego architekta Marka C. Hartza. Zbudowany w roku 1991 r. obiekt przez ponad 20 lat pełnił funkcję hali widowiskowo-sportowej. Od 2015 r. znajdują się w nim m.in. sklepy, hotel, restauracje, strzelnica czy kręgielnia. Konstrukcja o wysokości 98 m jest 10. najwyższą piramidą na świecie.

2 / 6

Piramida w Kazaniu, Rosja

Obraz
© Irina Afonskaya / Shutterstock.com

Piramida w mieście Kazań w Rosji to największy w okolicy kompleks usługowo-handlowy. W jej wnętrzu znajdują się sklepy, restauracje, hotel, niewielka hala koncertowa, kręgielnia, kasyno, kino i biura. Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała dwa lata. Na otwarcie przyjechał z Moskwy Borys Jelcyn, ówczesny prezydent kraju. Nowoczesna architektura była nawiązaniem do budowanych na terenie Stanów Zjednoczonych szklanych piramid. Obiekt od momentu oddania do użytku jest jedną z największych atrakcji w Republice Tatarstanu, będącej częścią Federacji Rosyjskiej.

3 / 6

Piramida Luwru, Paryż, Francja

Obraz
© TonyV3112 / Shutterstock.com
4 / 6

Ryugyong Hotel, Pjongjang, Korea Północna

Obraz
© Viktoria Gaman / Shutterstock.com

Hotel Ryugyong znajduje się w samym centrum stolicy Korei Północnej - Pjongjangu. Liczący 105 pięter budynek o wysokości 330 m jest najwyższą konstrukcją w kraju. Budowa rozpoczęła się w 1987 r. Otwarcie dla klientów 3000 pokoi i 7 obrotowych restauracji zaplanowano na czerwiec 1989 r., na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, ale problemy z technologią budowlaną i materiałami opóźniły dokończenie obiektu. W 1992 r., głównie z braku funduszy, a także w związku z problemami z elektrycznością i panującym w kraju głodem, wstrzymano budowę. Wznowiono ją w 2008 r. i choć oddanie hotelu do eksploatacji zaplanowano na połowę 2013 r., do dziś nie ukończono inwestycji. Operatorem obiektu miała zostać niemiecka sieć hotelowa_ Kempinski _, jednak ostatecznie wycofała się z pomysłu.

5 / 6

Piramida w Long Beach, Kalifornia

Obraz
© Summum / Wikipedia.org (CC BY-SA 2.5)

Walter Pyramid położona jest na terenie kampusu California State University w Long Beach w Kalifornii. Została zbudowana w 1994 r. jako hala sportowa do meczów w koszykówkę. Jest jedną z trzech najpopularniejszych w kraju obiektów typu "piramida", po hotelu Luxor Las Vegas oraz piramidzie w Memphis. I choć w porównaniu do pozostałych nie wygląda tak okazale (zbudowana została z aluminium), to i tak cieszy się dużą popularnością. Odbywają się tam ważne mecze na terenie stanu Kalifornia. W trakcie rozrywek przewidziana na 5 tys. osób widownia w większości jest wypełniona kibicami.

6 / 6

Budynek Radia Słowackiego, Bratysława

Obraz
© Joymsk140 / Shutterstock.com

W pobliżu centrum Bratysławy, na ulicy Mytnej, już od wielu lat przyciąga uwagę swoim nietypowym kształtem gmach Radia Słowackiego. Nazywany jest "piramidą" lub "budowlą stulecia", ze względu na bardzo długi okres oddawania do użytku. Autorami projektu są S. Svetko, S. Durkovic oraz B. Kissling. Próbną emisję programu z nowego studia rozpoczęto w 1984 r., a rok później nadawano stąd już regularnie audycje. W sali koncertowej znajdują się największe organy na Słowacji.

wg

las vegasluwrpiramida

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)