Trwa ładowanie...

Wybuch Wulkanu na La Palmie. Lawa dotarła do oceanu

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie la Palma wybuchł na początku zeszłego tygodnia. Wydobywająca się z niego lawa dotarła już do oceanu, co spowodowało, że nad wybrzeżem pojawiła się ciemna chmura. Rozżażona lawa cały czas napływa na brzeg.

Share
Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do oceanu
Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do oceanu Źródło: Getty Images, fot: Europa Press 2021
d1cds6s

Lawa dotknęła wody w rejonie Playa Nueva. Może przez to dojść do zawalenia się części wybrzeża ze względu na możliwe wybuchy wulkaniczne oraz powstanie niebezpiecznych reakcji chemicznych. Mogą ona wytwarzać m.in. substancje, które zawierają chlor.

Wybuch wulkanu na La Palmie - substancje chemiczne mogą zagrażać zdrowiu

Substancje chemiczne wytwarzane w wyniku przedostanie się lawy do oceanu, mogą doprowadzić m.in. do podrażnienia skóry oraz oczu, a także wywołać problemy z oddychaniem.

- Po zetknięciu się lawy z wodą tworzy się związek kwasu solnego, pary wodnej i kawałków popiołu. Oczywiście nie jest dobrze i łatwo wtedy oddychać - mówił w rozmowie z BBC dr Robin George Andrews, wulkanolog i dziennikarz naukowy.

Wybuch wulkanu na La Palmie - ewakuowano blisko 6 tys. domów

Od niedzieli z wulkanu Cumbre Vieja zostało wyemitowanych już 46,3 mln m sześciennych popiołów. To ok. 3 mln m sześciennych więcej niż podczas jego ostatniej eksplozji w 1971 r.

d1cds6s

Do wtorkowego popołudnia lawa zniszczyła na La Palmie ok. 260 hektarów ziemi oraz ok. 700 budynków. Blisko 6 tys. domów zostało ewakuowanych, w tym trzy całe miejscowości, w których przewidywano kontakt lawy z oceanem.

Źródło: BBC, PAP

50-metrowa "piramida" w oceanie. Lawa z Cumbre Vieja dotarła do wody

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cds6s

Podziel się opinią

Share
d1cds6s
d1cds6s