Trwa ładowanie...

Wyjątkowy grzyb w polskich lasach. Trzeba się spieszyć, żeby go zobaczyć

W mediach społecznościowych Lasy Państwowe stale pokazują ciekawe okazy, które można spotkać podczas spacerów w polskich lasach. Tym razem pod lupę został wzięty grzyb o czerwonym kolorze i nie chodzi o znanego muchomora.

Czarka szkarłatna (zdjęcie ilustracyjne)Czarka szkarłatna (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
d2ozb2p
d2ozb2p

"Czerwony kolor to barwa, którą wyjątkowo trudno spotkać w lesie, dlatego tak bardzo rzuca się w oczy. Nie mówimy oczywiście w tym przypadku o pożarach. Chcemy poruszyć spokojniejszy temat, a mianowicie temat czarki szkarłatnej (sarcoscypha coccinea)" - czytamy w poście, opublikowanym na Facebooku przez Nadleśnictwo Brodnica.

Pokazali rzadko spotykane grzyby

Wzięta pod lupę czarka szkarłatna ma ponad 30 synonimów nazw naukowych. Aby zobaczyć w lesie tego wyjątkowego grzyba, trzeba się jednak spieszyć. "Jest to grzyb na ogół rzadki i w Polsce występuje w lasach oraz zaroślach liściastych od grudnia do maja" - czytamy we wpisie nadleśnictwa. Najczęściej jednak takie okazy spotkać można w marcu i kwietniu.

Choć szarka nie pojawia się w polskich lasach często, jak już się na nią natkniemy, nie powinniśmy jej przegapić, a wszystko przez jaskrawy kolor. Za czerwoną barwę odpowiada obecność barwników karotenoidowych, takich jak plektaniaksantyny czy beta-karotenu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Zamieszkała tam, gdzie nie każdy by się odważył. "Nie ma kraju idealnego"

d2ozb2p

"Krasnali kielich" w polskich lasach

Czarka swoim kształtem przypomina pusty kielich. Ze względu na małe rozmiary, nadawałby się on jedynie dla krasnoludków, dlatego też potocznie bywa nazywany krasnalim kielichem. Co ciekawe, czarki nie wyrastają na ziemi, ale na rozkładających się gałęziach drzew liściastych - najczęściej wierzby i olszy, które rosną na wilgotnych siedliskach w pobliżu leśnych strumieni, potoków czy wąwozów.

Choć czarki nie są popularne, ich owocniki uznaje się za jadalne. Co więcej, można je nawet spożywać bez wcześniejszej obróbki termicznej.

"W górach można spotkać bliskiego kuzyna czarki szkarłatnej - czarkę austriacką (sarcoscypha austriaca). Rośliny te są tak bardzo do siebie podobne, że odróżnić je można tylko pod mikroskopem" - czytamy w poście nadleśnictwa.

d2ozb2p

Źródło: Nadleśnictwo Brodnica/Komitet Ratunkowy Jaru Małej Rosicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj