Wyprawa Elbrus. Na najwyższy szczyt Europy
Wyprawa Elbrus na najwyższy szczyt Europy to kolejny etap projektu „Korona Ziemi”. Celem Paweła Urbańskiego z zespołem jest zdobycie siedmiu najwyższych szczytów 7 kontynentów w przeciągu dwóch lat.
10.06.2008 | aktual.: 04.11.2019 22:29
Wyprawa na najwyższy szczyt Europy to drugi etap realizacji projektu Korona Ziemi, który zakłada zdobycie siedmiu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Organizatorem wyprawy jest Paweł Urbański we współpracy z członkami Adventure Club działającego na Uniwersytecie Gdańskim. Wyprawa odbędzie się w terminie od 19 czerwca do 2 lipca 2008 roku.
Paweł Urbański jest informatykiem i ekonomistą. Równocześnie realizuje projekt Korona Ziemi. Trenuje również judo i narciarstwo alpejskie. W lutym 2008 roku zdobył szczyt Kilimanjaro (5895 n.p.m) jako pierwsza osoba niewidoma z Polski i jedna z nielicznych na Świecie. Ponadto w styczniu 2007 roku doszedł do 5600 n.p.m na Aconcagua w Andach.
Kluczowym partnerem w przedsięwzięciach Pawła Urbańskiego jest Kuba Jakubczyk, wybitny polski alpinista, zdobywca niemal całej Korony Ziemi za wyjątkiem Mount Everest na którym był trzy razy i doszedł do wysokości 8100 n.p.m.
NAZWA PROJEKTU: „KORONA ZIEMI”
REJON DZIAŁANIA: EUROPA - KAUKAZ
TERMIN: 19.06 - 02.07.2008
ORGANIZATOR: ADVENTURE CLUB
Zobacz blog Pawła Urbańskiego: e-urbanski.pl
ADVENTURE CLUB
Adventure Club Powstał z inicjatywy studentów w 1991 roku. Na początku jako grupa nieformalna integrująca środowiska akademickie Uniwersytetu Gdańskiego, potem jako klub, aktualnie jako międzywydziałowe koło naukowe przy Wydziale Zarządzania.
Główną ideą, która jednoczy pasjonatów różnych sportów jest przygoda, poznawanie nieznanego, piękna przyrody i ciekawych ludzi. Także integracja, umiejętność współpracy, pokonywanie barier – zbliżanie światów i podążanie śladami Wielkich Polaków. Pod flagą „Adventure Club” skupiają się alpiniści, wspinacze skałkowi, podróżnicy, piloci i żeglarze.
W ramach Adventure Club w ciągu 17 lat zostało zorganizowanych ponad 150 imprez krajowych oraz ponad 60 wypraw poza Europę. Wyprawy miały miejsce na 7 kontynentach; m.in. Himalaje, Karakorum, Kaszmir, Pamir, Kaukaz, Andy, góry Antarktydy, Australia, Afryka, Nowej Gwinea, wulkany Meksyku, Ekwador, Peru… Studenci Uniwersytetu Gdańskiego postawili stopy na wszystkich najwyższych szczytach 7 kontynentów.
Żeglowaliśmy po Atlantyku, Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i wiele pomniejszych akwenów jak Morze Śródziemne, Adriatyk, Morze Południowo-Chińskie…Bałtyk i Mazury.
Wszyscy zawsze szczęśliwie wracali z bagażem bezcennych emocji. Niewątpliwie zwiększając przez tę przygodę jakość życia i studiowania.
Wyprawa na Elbrus jest kontynuacją tej tradycji. Uczestnicy wyprawy zapraszają na szerszą relację po powrocie z tego unikatowego wyjazdu.
Zobacz blog Pawła Urbańskiego: e-urbanski.pl
UCZESTNICY WYPRAWY – ELBRUS 2008
Paweł Urbański – organizator wyprawy
Pierwszy niewidomy student na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Czwarty na świecie, który ukończył United World Colleges w Norwegii. Zdobywa Koronę Ziemi. Jako pierwszy niewidomy Polak wszedł na Kilimanjaro (5895 m.n.p.m) oraz doszedł na wysokość 5600 m.n.p.m. na Aconcagua. Wygrał bieg na 20 i 10km na najstarszych zawodach narciarskich w Europie dla osób niepełnosprawnych Ridderrennet - Norwegia 2000 rok oraz zdobył srebrny medal w biatlonie. Trenuje judo i wspinaczkę. Zawodowo zajmuje się informatyką i ekonomią. Bohater filmów dokumentalnych z obu wypraw wyemitowanych w TVP.
Czesław Kuba Jakubczyk - kierownik sportowy
Pracownik SWFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Trener judo, instruktor; ju-jitsu, żeglarstwa, pływania, narciarstwa, specjalista odnowy biologicznej. Zajmuje się sportami ekstremalnymi; żeglarstwo morskie – kpt.jacht., nurkowanie, skoki spadochronowe, wspinaczka górska… Pod szyldem Adventure Club zorganizował ponad 40 wyjazdów pozaeuropejskich, w tym: wielokrotnie wyprawy na najwyższe góry 7 kontynentów. Zaliczył 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, na Evereście 8100 m oraz rejsy żeglarskie po morzach i oceanach. Pomysłodawca i współorganizator telewizyjnego programu „Zdobywcy”.
Jacek Redkiewicz – grupa wspierająca
Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Żeglarz i judoka- instruktor. Wędrował po Tatrach, Alpach /m.in. Gran Paradiso 4010, Mt Blanc 4810 m/ i Himalajach – trekking do bazy Mount Everest z wejściem na Kalla Pathar -5545 m. W lutym 2007 zdobył Aconcagua 6962 m, w 2008 na Kilimanjaro. Niestrudzony animator życia sportowo-turystycznego dla studentów.
Ewa Lewicka Nowak – lekarz wyprawy
Dr medycyny, kardiolog, pracownik naukowy Akademii Medycznej Jej pasją jest poznawanie świata i ludzi, takich jakimi są na co dzień u siebie. Udało się to w Indiach, Nepalu, Tajlandii, Laosie, Birmie, Kenii, Tanzanii, Peru, Boliwii, Australii oraz Syberii. Motto i najlepsze życzenia: Żeby mi nigdy nie przestało się chcieć! Weszła na Kilimandżaro i Górę Kościuszki, wędrowała po Andach (treking do Machu Picchu i Choro Trek) oraz Himalajach (trekking do Muktinath). W jej poznawaniu dominuje świat rodziny, nauki, zapachów, wina i muzyki operowej.
Zuzanna Lewicka – grupa wspierająca
Studentka II roku Międzywydziałowego Wydziału Biotechnologii UG-AMG, entuzjastka polskich gór: wędrowania, pływania, jazdy na nartach a także spływów kajakowych i wszelkich podróży. Pierwsza wielka wyprawa w Andy: Peru i Boliwia, gdzie odbyła trekkingi Macchu Picchu, Nevado Pastoruri i Choro Trek, łowiła piranie w Amazonce. Interesuje się genetyką.
Krzysztof Gutteter – grupa wspierająca
Student II roku Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, żeglarz morski (m.in. udział w regatach Tall Ships Race w 2006, la Coruna – Antwerpia/ . Członek Maltańskiej Służby Medycznej. Uwielbia podróże i sprawdzanie się w ekstremalnych warunkach; narciarz, wspinacz sportowy, pływak, pasjonat pieszych wędrówek (pielgrzymkę Gdynia - Częstochowa pokonał sześciokrotnie), w wolnych chwilach gra w tenisa, koszykówkę, rozpoczął treningi judo i grę w golfa. Członek Parlamentu Studenckiego UG. Wszedł na Kili.
Katarzyna Jakubczyk – fotoreporter
Uczennica II klasy IX LO w Gdyni (profil matematyczno-geograficzny). Posiada patent żeglarza, żegluje po Zatoce i Mazurach od 3 r. życia, uprawia narciarstwo alpejskie i jazdę konną. Interesuje się fotografią, szczególnie świata przyrody, zgłębia tajniki jogi. Lubi aktywny wypoczynek oraz przygody z odpowiednią dawką adrenaliny. Weszła na Kilimanjaro. W tym sezonie zamierza zrobić kurs spadochronowy oraz wejść na 3 góry z kolekcji Korona Ziemi.
Paulina Tomczyk – grupa wspierajaca
Studentka II r prawa .Wyczynowo uprawia judo. Medalistka Mistrzostw Polski i dwukrotna Mistrzyni Polski Szkół Wyższych. Odpoczywa aktywnie; turystyka górska- wielokrotne wędrówki po Tatrach, pływanie i biegi długodystansowe oraz wszelkie podróże. Interesuje się historią, kulturą literaturą rosyjską.
Wojciech Knaak – grupa wspierająca
Ratownik WOPR, medyczny, płetwonurek / upraw. P2 CMAS/, entuzjasta sportów walki – combat 56, Bawara – i spływów kajakowych.. Były harcerz, wędrował po turystycznych szlakach Beskidów i Bieszczad. Prowadzi aktywny tryb życia; pływa, wspina się i żegluje.
KORONA ZIEMI – JA TO WIDZĘ INACZEJ
Jestem niewidomy i pragnę zdobyć Koronę Ziemi, żeby inaczej spojrzeć na świat i podzielić się moim spojrzeniem. Korona Ziemi to siedem najwyższych szczytów siedmiu kontynentów, w tym Antarktydy. Znajdują się one na całym świecie, który stoi przed koniecznością rozwiązania bardzo ważnych problemów. Projekt związany jest z przesłaniem dotyczącym świadomego podejścia do zmian klimatycznych, zarządzaniem energią i nowych technologii.
Od 13 lat doświadczam wielu korzyści płynących ze współpracy międzynarodowej i z otwartości partnerów.
- Uczyłem się w gronie uczniów z 81 krajów świata jako pierwsza osoba niewidoma z Polski i czwarta na świecie w Norweskim United Word College. *Był to początek realizacji moich planów za pomocą wysokich technologii informatycznych. Pozwoliły mi one skończyć edukacje w dziedzinie, która jest mało dostępna dla osoby niewidomej – ekonomii.
- W Norwegii, kraju który jest flagowym przykładem harmonicznej interakcji człowieka z natura, a który zarazem osiąga przykładowy sukces doskonale zarządzając źródłami energii narodziła się moja *pasja do sportów ekstremalnych. Ich kontynuacją były dwie wyprawy na szczyty z Korony Ziemi.
- W lutym tego roku jako pierwszy niewidomy Polak zdobyłem szczyt Kilimanjaro.
- W ubiegłym roku zmierzyłem się z Andyjską Aconcaguą.
Przesłania projektu dotyczą trzech światowych problemów:
Zmiana Klimatu
Na szczycie najwyższego szczytu Afryki, Kilimanjaro nie ma już lodowca, został tylko śnieg. Każdego roku na szczytach w Andach ubywa 17 metrów lodowca. Pokrywa lodowa na Antarktydzie topnieje. Wspinając się na każdy ze szczytów Korony Ziemi zwrócimy uwagę na ten problem, nie tylko mówiąc o nim, ale też fizycznie doświadczając tych zmian. Kilkukrotnie mniejszy wysiłek od naszego może zmienić ten stan w skali świata.
Kryzys Energetyczny
Świat stoi w obliczu kryzysu energetycznego. Racjonalne i zrównoważone pozyskiwanie i zarządzanie energią to klucz i konieczność do rozwoju. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w produkcji paliw i energii elektrycznej jest w stanie podnieść jej dostępność dla tych, którzy jej nie mają lub minimalizować negatywne skutki w miejscach szczególnie energochłonnych.
Nowoczesne Technologie
Technologie są nośnikiem rozwoju i sukcesu oraz napędem zmian społecznych. Pozwalają na błyskawiczną komunikację, umożliwiają osobom niepełnosprawnym dostęp do edukacji, są platformą w badaniach nad nowymi lekami i materiałami. Technologia jest w stanie być ogniwem skupiającym i przyśpieszającym pozytywne zmiany. Elektroniczny papier przyszłości oraz projekty z rodziny „One Laptop per Child” są szansą dla krajów rozwijających się. Internet nie jest już tylko sposobem na rozpowszechnianie informacji, ale stał się platformą interakcji w wielu sprawach, które dotyczą często problemów całego świata. Technologia umożliwi mi też dzielenie się wrażeniami z projektu na wielu płaszczyznach i z niemal nieograniczoną liczbą osób.
Chcę wejść na szczyty Korony Ziemi, żeby przyczynić sie do zwrócenia uwagi na potrzebę świadomego podejścia do zmian klimatycznych, zarządzaniem energią i nowych technologii, wraz z partnerami i podzielić się moim spojrzeniem z innymi.
Zobacz blog Pawła Urbańskiego: e-urbanski.pl
_ Źródło: Paweł Urbański _