Trwa ładowanie...

Wyspa jak wulkan gorąca. Jak bezpiecznie spędzić wakacje na Kubie?

Niedługo rozpoczyna się sezon na karaibskie podróże. Kuba jest największą i najpopularniejszą wyspą tego regionu. Turyści tu podróżujący muszą posiadać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, honorowane przez rząd kubański. Zatem jakie ubezpieczenie wybrać i co powinna zawierać dobra polisa?

Wyspa jak wulkan gorąca. Jak bezpiecznie spędzić wakacje na Kubie?Źródło: Shutterstock.com
d1r3ho9
d1r3ho9

Piękne piaszczyste plaże, lazur wody i niepowtarzalny klimat lat 50-tych, który ciągle jest tam żywy, sprawia, że z roku na rok coraz więcej Polaków odwiedza Kubę. Najpopularniejsze tamtejsze kurorty to Varadero, Trinidad i oczywiście stolica wyspy – Hawana. Słoneczna wyspa jest idealnym kierunkiem dla turystów, którzy chcą uciec od niskich temperatur panujących w okresie jesienno-zimowym.

Bezpieczeństwo na Kubie

Turystyka na Kubie, zwłaszcza w ostatnich latach, mocno się rozwinęła. W 2015 r. wyspę odwiedziło 3,5 miliona turystów. Kubańczycy są niezwykle gościnni i życzliwi, a w lokalnych kurortach jest bezpiecznie. Zdarzają się jednak kradzieże, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy i szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dokumentów podróży czy kart kredytowych.

Przezornie lepiej unikać wycieczek po zmroku. Jak wskazuje polski MSZ, w Hawanie należy nie zaglądać, zwłaszcza po zachodzie słońca, do takich dzielnic jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colón, ulice Amistad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lawton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron, Arroyo Naranjo.

Warto przestrzegać zaleceń związanych z wodą. Woda płynąca w kubańskich kranach nie nadaje się ani do picia, ani do mycia zębów. Należy używać wody butelkowanej, którą najlepiej zakupić w hotelach, sklepach czy na stacjach benzynowych.

d1r3ho9

Zdrowie na Kubie

Przygotowując się do urlopu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zdrowia i bezpieczeństwa. Może się bowiem okazać, że będziemy potrzebowali pomocy medycznej w trakcie zagranicznego wypoczynku - a odbiega ona znacznie od europejskich standardów, zwłaszcza w nieco bardziej oddalonych od kurortów miejscach.

** W sytuacji wypadku czas oczekiwania na pomoc medyczną lub służby ratunkowe może być bardzo długi. Opieka medyczna dla cudzoziemców jest prowadzona na Kubie w specjalnych szpitalach lub oddziałach. Koszt pomocy ambulatoryjnej wynosi od 45 do 165 CUC (czyli od 160 do 600 złotych), a pobyt w szpitalu to koszt 130 CUC (ok. 460 zł) za jeden dzień. Lekarstwa dostępne są w ograniczonym zakresie, a ich ceny wysokie, dlatego warto zabrać je ze sobą z kraju.

O ile w sytuacjach pogorszonego samopoczucia bądź bólu zęba klienci mogą sami udać się do lekarza, o tyle w sytuacjach nagłego wypadku, utraty przytomności lub złamania kończyny, niezbędny jest transport medyczny. Koszta zależą od rodzaju (karetka, helikopter czy ambulans lotniczy), dystansu oraz rodzaju pomocy udzielonej podczas transportu.

Ubezpieczenie na Kubę

Wybierając się na Kubę, trzeba pamiętać, że obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia NNW i od kosztów leczenia. Brak polisy może stanowić podstawę do odmowy wjazdu do tego kraju. Jednak nie wszystkie polisy, których zakres obejmuje cały świat, będą honorowane na wyspie. Rząd kubański wydał listę firm ubezpieczeniowych, z którymi współpracuje, więc należy ją sprawdzić przed wyborem ubezpieczenia.

d1r3ho9

Możliwe jest także rozszerzenie ochrony o dodatkowe świadczenia dotyczące utraty bagażu podróżnego, ubezpieczenia sprzętu sportowego czy kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Warto wykupić taką ochronę, która posiada również usługi assistance. Podstawowe ubezpieczenie gwarantuje nam bowiem zwrot poniesionych kosztów i wypłatę odszkodowania. To wzbogacone o assistance gwarantuje zaś profesjonalną i skuteczną pomoc na miejscu zdarzenia, a nawet zadba o bliskich, gdy poszkodowany będzie przebywał w szpitalu.

Źródło: Europ Assistance

Najkrótszy pas startowy na świecie. Zobacz wideo!

d1r3ho9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r3ho9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj