Trwa ładowanie...

Z dzieciakami na wakacje. Trasy samochodowe!

Jesień sprzyja planowaniu rodzinnych podróży. Właściwie wszędzie znajdziemy coś ciekawego, ale my pokazujemy miejsce, w które choć raz należy pojechać! Najlepiej samochodem!

Z dzieciakami na wakacje. Trasy samochodowe!Źródło: flickr.com, fot: greg westfall,(licencja 2.0)
d44q9r0
d44q9r0

Chorwacja
Wciąż króluje jako idealne miejsce na wypoczynek. Bo jak nie kochać kraju, który kusi ciepłym morzem, malowniczymi wyspami i śródziemnomorskim klimatem? Jadąc na wybrzeże, warto zrobić sobie przerwę i zostać dzień, dwa w regionie Zagorje, który od naszej granicy dzieli niespełna 600 km. To nieodkryta chorwacka perełka, gdzie czekają gorące źródła, miasto aniołów Varażdin, warowne zamki i wioska-skansen, z której pochodził dawny przywódca Jugosławii Tito. A do tego znajdziemy tu genialne muzeum prehistorii w Krapinie (tu słowo „neandertalczyk” nabiera zupełnie nowego znaczenia!) i chorwacką Częstochowę, czyli miasteczko Maria Bistrica, z unikalnym rękodziełem: tutejsze drewniane zabawki i ozdobne pierniki są wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy dotrzemy nad morze jedyną trudnością jest zdecydowanie, gdzie zostać na dłużej? Najbardziej oblegana jest Istria, jednak warto wybrać się też na wyspę Lošinj. Czekają tu malownicze miasteczka Veli Lošinj * i *Mali Lošinj *, gdzie wieczorami życie toczy się na nadmorskiej promenadzie. Jeśli zaś chcecie się przenieść w czasie, wybierzcie się na *wyspę Rab. Doskonałym pretekstem, by odwiedzić to miejsce, jest słynąca z białego piasku Rajska Plaża. A jeśli kusi was nurkowanie, wyruszcie na Hvar lub na Vis. Na obu tych wyspach są polskie bazy nurkowe. Można tu zrobić kurs lub z instruktorem zejść pod wodę i poczuć magię Wielkiego Błękitu. To jedno z tych przeżyć, które na zawsze pozostaje w pamięci!

Szwecja
Największym atutem Szwecji jest prawo o dostępie do przyrody dla każdego. W praktyce oznacza to, że możemy rozbić namiot w dowolnym miejscu - pod warunkiem, że zostawimy je w nienaruszonym stanie. Jeśli dodać do tego setki jezior czekających w regionie Blekinge i Smalandii, to mamy gotowy przepis na wspaniałe wakacje. Wystarczy noc na promie, by znaleźć się w świecie z kart powieści Astrid Lindgren. To właśnie tu, w Vimmerby, czeka park tematyczny, gdzie spotkacie bohaterów książek z dzieciństwa, w tym oczywiście najsłynniejszą z nich - Pippi. Zaś Bullerbyn odnajdziecie w Sevedstrop. W miejscowości Kosta *warto odwiedzić huty szkła artystycznego, w *Kalmarze czeka imponujący zamek (na tronie zasiadał tu przez chwilę nasz Zygmunt III Waza)
i prywatne muzeum Jamesa Bonda. Jednak jadąc do Szwecji nie wytyczajcie ambitnych tras. Największą atrakcją jest możliwość rozbicia namiotu nad jeziorem, gotowania nad ogniskiem, chlapania się w jeziorze i szukania skarbów w lesie. Tu możecie mieć Bullerbyn na co dzień.

Holandia
Wrzesień to doskonały czas, by wybrać się także do Holandii. Dojazd tu jest doskonały (praktycznie cały czas jedzie się bezpłatnymi autostradami). Jadąc z Polski, jeśli potrzebujecie odpocząć po drodze, to warto zatrzymać się w niemieckich Górach Smolnych. Jako baza na miejscu, doskonale sprawdzą się _ mobile homes _ (np. Eurocamp), z których można wyruszać na zwiedzanie okolic. Szczęśliwie Holandia jest niewielka, ale nie znaczy to, że jest tu mało atrakcji! Holandię w miniaturze znajdziecie w Madurodam, najpiękniejsze wiatraki w Kinderdijk, zaś najbardziej malowniczą wioskę-skansen w *Zaanse Schans. *
Anna Olej-Kobus

d44q9r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44q9r0