Trwa ładowanie...

Za Neapolem ciągnie się niechlubna przeszłość. "Brud, smród, harmider"

Wizualny nieład, obdrapane budynki, wszechobecne śmieci i brak zainteresowania władz tym, jak wygląda jedno z trzech flagowych włoskich miast - to problemy, z którymi Neapol zmagał się już dawno temu. Ale czy się z nimi uporał? Choć temat przycichł, to wciąż budzi zdziwienie turystów odwiedzających to miasto.

Przybywających do Neapolu turystów nadal dziwią zalegające na ulicach śmieci Przybywających do Neapolu turystów nadal dziwią zalegające na ulicach śmieci Źródło: WP Turystyka
d1foc5p
d1foc5p

O Neapolu mogę powiedzieć wiele rzeczy. Jest trzecim największym miastem Włoch, drugim na świecie pod względem liczby kościołów, ma cztery wzgórza, cztery zamki i nieład, jakiego nie widziałam w żadnym innym europejskim mieście.

Włoska chaotyczność i niechlujność dla wielu turystów paradoksalnie stanowi fundament zauroczenia kulturą tego kraju. Pewne zjawiska zdają się jednak zwyczajnie niesmaczne i nie można przejść obok nich obojętnie. Jedną z takich rzeczy jest m.in. wszechobecny brud. I jest to – niestety - rzecz wspólna dla wielu włoskich miast leżących na południu kraju.

- Lubię włoskie miasta i włoską architekturę, ale Neapol mnie zawiódł. Wyobrażałem sobie coś zupełnie innego – mówi mi Adrian z okolic Myślenic, którego spotykam podczas zwiedzenia miasta. - Byliśmy m.in. w kościele na Piazza del Plebiscito i było tam po prostu brudno. Dopiero zaczęli tam sprzątać. Nie chcę wiedzieć, co tu się dzieje w sezonie. Jestem w stanie spędzić w tym mieście kilka godzin i to wszystko. Nie chciałbym tu mieszkać – mówi mi.

Na ulicach Neapolu wciąż można znaleźć butelki, kartonowe pudełka czy plastikowe opakowania WP Turystyka
Na ulicach Neapolu wciąż można znaleźć butelki, kartonowe pudełka czy plastikowe opakowania Źródło: WP Turystyka, fot: Bartosz Kicior

Neapol zaskakuje niekoniecznie w pozytywny sposób

Ci, którzy byli już w Neapolu, mówią tym, którzy dopiero zamierzają go odwiedzić, aby nie oczekiwali zbyt wiele. Ale co to właściwie znaczy? "Zobaczysz" – zapewniają. I mają rację. Neapol był dla mnie miastem wielu oblicz i wielu zaskoczeń.

d1foc5p

Wielkie "wow" pojawia się zarówno wtedy, gdy do świadomości dociera, co właściwie oznaczają związane z miastem wszelkie przedrostki "naj", jak i zdumienie, że całe to architektoniczne bogactwo skąpane jest w brudzie i zaniedbaniu. I nie jest to tylko moja subiektywna opinia.

"Brud, smród, harmider"; "Afryka dzika i rozpadające się budynki". "Jak chcesz zobaczyć Neapol, to zrób to jak najszybciej, bo bieda go zniszczy" – czytam na blogach i forach internetowych sprzed kilku lat. Jak widać, w oczach turystów Neapol od lat pozostaje taki sam. Podobnie myślą o nim turyści, których spotykam na miejscu.

- Odwiedzając włoskie miasta, zawsze byłem pod wrażeniem zabytkowych obiektów, uliczek i klimatu. Natomiast będąc po raz pierwszy w Neapolu, muszę do tego pakietu wspomnień dorzucić ogromną ilość walających się śmieci, zniszczonych elewacji i rekordową ilości graffiti na budynkach – mówi mi Dawid z Gdańska, który Neapol zwiedza przy okazji rejsu statkiem wycieczkowym. - Być może to właśnie tworzy tę tajemniczą aurę Neapolu, ale ja jej nie pojmuję. Na szczęście położenie miasta i wiele wątków historyczno-kulturowych, jak np. konotacje z Dante Aligeri czy Enrico Caruso, czynią je wyjątkowym – dodaje.

Takie obrazki sprawiają, że zwiedzanie miasta staje się mało przyjemne WP Turystyka
Takie obrazki sprawiają, że zwiedzanie miasta staje się mało przyjemne, fot. Bartosz Kicior Źródło: WP Turystyka

Brud przysłania urok Neapolu

Włochy mają najwięcej na świecie obiektów, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2020 r. lista obejmowała 55 obiektów, w tym 50 dziedzictwa kulturowego i 5 o charakterze przyrodniczo-kulturowym. W samym regionie Kampania, w którym znajduje się Neapol, jest ich aż 13. Jak to możliwe, że kawał tak przepięknej historii jest przykryty grubą warstwą brudu, tak że ledwie go można dostrzec?

d1foc5p

- Jestem neapolitańczykiem i nie powiedziałbym, że Neapol jest brzydki. Brudny owszem, ale nie brzydki. Gdybyś przyjechała tutaj 10 lat temu, zobaczyłabyś że kiedyś to miasto było w o wiele gorszym stanie – zapewnia mnie Salvatore, mieszkaniec Neapolu. - Nasi politycy niestety nie inwestują zbyt wiele funduszy w turystykę. Mamy olbrzymi dług publiczny, który dochodzi obecnie do 160 proc. PKB. – tłumaczy mi.

I tutaj mojemu rozmówcy trzeba przyznać rację. Jeszcze 10 lat temu Neapol pogrążony był w śmieciach. Z powodu przepełnionych wysypisk co najmniej raz w roku śmieci dosłownie wysypywały się na ulice i zalegając, tworzyły odrażający smród, co nie tylko znacznie utrudniało życie lokalnym mieszkańcom, ale i odstraszało turystów.

"Wygląda to tak, jakby miasto usiłowało wypocić jakąś straszną chorobę. Białe, niebieskie, żółte i czarne worki na śmieci wysypują się z jego wnętrza i zbierają jak cuchnące krople na skórze. […] Wysypują się resztki ryb i mięsa, zgniłe warzywa, spleśniałe kawałki pizzy, podarte majtki, baterie i tampony " – pisał w 2008 r. Stefan Ulrich na łamach "Polityki".

Neapol jeszcze nie do końca uporał się ze śmieciami WP Turystyka
Neapol jeszcze nie do końca uporał się ze śmieciami Źródło: WP Turystyka, fot: Bartosz Kicior

Śmieci zalewają Neapol od dawna

Problem pojawił się jednak dużo wcześniej, bo w latach 80. i ciągnął przez kolejne dziesięciolecia, na przestrzeni których rozkwitał tam "śmieciowy biznes". Oszacowano, że w 2014 r. w regionie nielegalnie składowano ponad 11 mln ton odpadów. Sytuacja nieco się unormowała dopiero, gdy Unia Europejska nałożyła na Kampanię olbrzymie kary.

d1foc5p

Dla rodowitych mieszkańców i stałych bywalców Neapolu postęp, jaki poczyniono w kierunku posprzątania tego miasta, jest zapewne widoczny. Dla turystów, którzy pierwszy raz mierzą się z tamtejszą rzeczywistością, to nadal olbrzymi cios w paradygmat instagramowych standardów.

Cud w Neapolu? "To jest wydarzenie medialne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1foc5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1foc5p