Trwa ładowanie...

Zabiją tysiące papug. Zagrażają różnorodności biologicznej Madrytu

Hiszpańska "stolica papug" już nigdy nie będzie taka sama. Władze Madrytu podjęły drastyczne kroki wobec ptaków, które zdaniem przedstawicieli ratusza zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz naruszają różnorodność biologiczną. Zginie ponad 12 tys. osobników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papugi stały się problemem w Madrycie
Papugi stały się problemem w Madrycie (Shutterstock.com)

Władze Madrytu są nieugięte. Ich zdaniem gniazda spadające z drzew zagrażają mieszkańcom, a pozbycie się papug ma zapobiec malejącej populacji mniejszych ptaków, m.in. wróbli.

Całkowity koszt eliminacji papug w Madrycie ma pochłonąć ok. 100 tys. euro, a proces ma się zakończyć w październiku 2020 r. Osobniki żyją ok. 20 lat i szybko się rozmnażają, składając rocznie nawet osiem jaj.

Ptaki mają być łapane za pomocą zastawionych sieci, a następnie wybijane bądź sterylizowane. Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska zapowiedzieli, że uśmiercą większość z 12 tys. papug. Władze Madrytu chcą, aby przy życiu zostało jedynie ok. 600 okazów.

Slot

Pierwsze papugi pojawiły się w mieście w latach 80. XX w. Sprowadzano je z Ameryki Południowej. Na przestrzeni lat powędrowały z domów miłośników egzotyki na ulice hiszpańskiego miasta, gdzie z czasem stały się również niechciane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kochali je na zabój. Ponure odkrycie w Hiszpanii

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot