Trwa ładowanie...
d1awpxv

Wymierają najpiękniejsze ptaki. Ara modrej nie spotkamy już poza zoo

Ara modra, znana m.in. z filmu animowanego "Rio" została oficjalnie uznana za gatunek wymarły wśród zwierząt, które żyją na wolności. Nie udało się ziścić filmowego scenariusza i przedłużyć linię gatunkową. W dużym stopniu winę za to ponoszą ludzie. Niszczycielska działalność człowieka jest zagrożeniem także dla wielu innych gatunków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ara modra jest od wielu lat krytycznie zagrożona wyginięciem
Ara modra jest od wielu lat krytycznie zagrożona wyginięciem (Shutterstock.com)
d1awpxv

W 2018 r. ich szanse na przeżycie na wolności wynosiły 0,1 proc. Zgodnie z raportami instytucji naukowych, ara modra oficjalnie wyginęła poza ogrodami zoologicznymi. W niewoli żyje tylko kilkanaście okazów.

Według badań przeprowadzonych przez BirdLife International, w 2018 r. pożegnaliśmy aż 8 gatunków ptaków, a w śród nich właśnie pierwowzory postaci Tulia i Lindy z filmu "Rio". Nie podzielili oni losu filmowej pary, którym udało się przedłużyć gatunek.

Badania przeprowadzone na w Ameryce Południowej pokazały przerażający wpływ wylesiania na tamtych obszarach. Zgodnie z "Czerwoną listą gatunków zagrożonych", od 1500 r. na całym świecie zniknęło ok. 187 gatunków ptaków. Jak donosi organizacja z Cambridge w Wielkiej Brytanii, jest to spowodowane m.in. polowaniami, wylesianiem oraz wprowadzeniem gatunków inwazyjnych.

d1awpxv

Ogromną presję na zwierzętach wywierają również globalne ocieplenie i ekspansja obszarów miejskich. Spieszmy się ratować kolejne gatunki, nim będzie za późno. Ich populacje w ciągu ostatnich lat zmniejszyły się prawie o 60 proc.

Źródło: Noizz.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Gigantyczne ptaki-słonie

d1awpxv

Podziel się opinią

Share

d1awpxv

d1awpxv