Trwa ładowanie...

Wymierają najpiękniejsze ptaki. Ara modrej nie spotkamy już poza zoo

Ara modra, znana m.in. z filmu animowanego "Rio" została oficjalnie uznana za gatunek wymarły wśród zwierząt, które żyją na wolności. Nie udało się ziścić filmowego scenariusza i przedłużyć linię gatunkową. W dużym stopniu winę za to ponoszą ludzie. Niszczycielska działalność człowieka jest zagrożeniem także dla wielu innych gatunków.

Share
Wymierają najpiękniejsze ptaki. Ara modrej nie spotkamy już poza zoo
Źródło: Shutterstock.com
d20e7pn

W 2018 r. ich szanse na przeżycie na wolności wynosiły 0,1 proc. Zgodnie z raportami instytucji naukowych, ara modra oficjalnie wyginęła poza ogrodami zoologicznymi. W niewoli żyje tylko kilkanaście okazów.

Według badań przeprowadzonych przez BirdLife International, w 2018 r. pożegnaliśmy aż 8 gatunków ptaków, a w śród nich właśnie pierwowzory postaci Tulia i Lindy z filmu "Rio". Nie podzielili oni losu filmowej pary, którym udało się przedłużyć gatunek.

Badania przeprowadzone na w Ameryce Południowej pokazały przerażający wpływ wylesiania na tamtych obszarach. Zgodnie z "Czerwoną listą gatunków zagrożonych", od 1500 r. na całym świecie zniknęło ok. 187 gatunków ptaków. Jak donosi organizacja z Cambridge w Wielkiej Brytanii, jest to spowodowane m.in. polowaniami, wylesianiem oraz wprowadzeniem gatunków inwazyjnych.

Ogromną presję na zwierzętach wywierają również globalne ocieplenie i ekspansja obszarów miejskich. Spieszmy się ratować kolejne gatunki, nim będzie za późno. Ich populacje w ciągu ostatnich lat zmniejszyły się prawie o 60 proc.

d20e7pn

Źródło: Noizz.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Gigantyczne ptaki-słonie

d20e7pn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20e7pn
d20e7pn