ycipk-3oa3z3

Papugi pustoszą plantacje maku. Są uzależnione od opium

Indyjscy farmerzy nie mogą sobie poradzić z plagą papug, które atakują ich uprawy maku. Wszystkiemu winne jest... uzależnienie ptaków od opium.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papugi notorycznie atakują uprawy maku
Papugi notorycznie atakują uprawy maku (123RF)
ycipk-3oa3z3

Ptaki szczególnie upodobały sobie plantacje maku w stanie Madhya Pradesh. Jak donosi stacja NDTV, papugi pustoszą plony i wyjadają zawartość makówek. Ich codzienne naloty zaczynają się poważnie odbijać na miejscowej gospodarce. Wielu plantatorów zgłasza się do władz o pomoc w walce z tymi niecodziennymi narkomanami.

- Jeden kwiat maku daje około 20-25 g opium. Jednak duża grupa papug żeruje na tych roślinach od 30 do 40 razy dziennie, a niektóre nawet odlatują z makówkami w dziobie - powiedział Nandkishore, farmer maku z dystryktu Neemuch w środkowych Indiach w rozmowie z NDTV.

ycipk-3oa3z3

Opium to potężny biznes w Madhya Pradesh. 38 tys. z 44 tys. hektarów indyjskich licencjonowanych upraw maku leży właśnie tam oraz w sąsiednim Radżastanie.

Papugi najprawdopodobniej uzależniły się od opium zawartego w maku. Substancja ta ma działanie uspokajające, nasenne i rozluźniające i bardzo szybko uzależnia. Wykorzystuje się ją do produkcji leków z kodeiną, morfiny i twardych narkotyków, takich jak heroina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Papugi czują rytm

ycipk-3oa3z3
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oa3z3

ycipk-3oa3z3
ycipk-3oa3z3